PARTNER PORTALU
  • BGK

ARP: w pierwszej połowie roku 984 mln zł inwestycji w SSE

  • pt/pap    5 lipca 2017 - 14:46
ARP: w pierwszej połowie roku 984 mln zł inwestycji w SSE
Nadal wśród strefowych inwestorów przeważają firmy z polskim kapitałem, których w pierwszym półroczu było 70 proc. (fot.mat.prasowe)

W pierwszej połowie tego roku Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 40 zezwoleń na działanie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, co oznacza 984 mln zł inwestycji oraz 1 tys. 158 nowych miejsc pracy - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).
• Spośród 40 wydanych przez ARP zezwoleń na działalność gospodarczą w SSE, 28 dotyczyło polskich firm.

• W obu strefach zarządzanych przez ARP w stosunku do poprzednich lat wzrosła liczba nowych miejsc pracy.

• Wśród dominujących branż w I półroczu 2017 były: lotnicza, automotive, metalowa oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Wyjaśniono, że wydane w tym roku zezwolenia dotyczą SSE Euro-Park Mielec i  TSSE Euro-Park Wisłosan.

"Mamy satysfakcję, że zarządzane przez ARP specjalne strefy ekonomiczne dają przedsiębiorstwom impuls do rozwoju i wpływają korzystnie na gospodarkę regionów, w których funkcjonują. Odnotowujemy coraz więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami. Przykładem branże: lotnicza, automotive czy elektroniczna, które są istotne z punktu widzenia realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - wyjaśnia prezes ARP Marcin Chludziński.

Wskazał, że spośród 40 wydanych przez ARP zezwoleń na działalność gospodarczą w SSE, 28 dotyczyło polskich firm. Zgodnie z informacją ARP 26 zezwoleń udzielono w SSE Euro-Park Mielec (rok temu było to 19, a w 2015 r. 15 zezwoleń), a 14 zezwoleń w TSSE Euro-Park Wisłosan (w 2016 r. było ich 8, a w 2015 r. 9).

Zobowiązania inwestycyjne dla strefy mieleckiej wyniosły 626,4 mln zł wobec 510,7 mln zł w 2016 r. i 227,6 mln zł w 2015 r. Natomiast w strefie tarnobrzeskiej zobowiązania inwestycyjne wyniosły 357,6 mln zł wobec 206,9 mln zł w 2016 r. i 235,7 mln zł w 2015 r.

Przewaga polskiego kapitału

W obu strefach zarządzanych przez ARP w stosunku do poprzednich lat wzrosła również liczba nowych miejsc pracy. Nadal wśród strefowych inwestorów przeważają firmy z polskim kapitałem, których w pierwszym półroczu było 70 proc.

"Biorąc pod uwagę rozkład terytorialny najwięcej zezwoleń w pierwszym półroczu 2017 roku udzielono w województwie podkarpackim (24), a następnie w województwie lubelskim (9). Trzy zezwolenia przypadły na województwo mazowieckie, dwa na zachodniopomorskie i po jednym na województwa podlaskie i dolnośląskie. Najwięcej, bo aż 6 inwestycji, zostanie zrealizowanych w podstrefie Trzebownisko k. Rzeszowa. Ponadto, 5 inwestycji zlokalizowano w podstrefie Lublin, 4 w podstrefie Stalowa Wola, a po 3 inwestorów będą miały podstrefy Mielec, Radom i Rzeszów" - podano w komunikacie.

Wyjaśniono, że wśród dominujących branż w I półroczu 2017 były: lotnicza, automotive, metalowa oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy obok lotniczej spółki MB Aerospace Rzeszów, która zainwestuje w strefie mieleckiej 90 mln zł, były dwie firmy z branży spożywczej: PZZ Lubella w podstrefie Lublin w strefie mieleckiej z inwestycją 108,5 mln zł oraz QFG Food w podstrefie Radom w strefie tarnobrzeskiej z inwestycją 90 mln złotych.

Według ARP przedsiębiorców do stref przyciągają nie tylko zwolnienia podatkowe, ale również dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne z rozbudowaną infrastrukturą techniczną, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz sieci dostawców i podwykonawców z różnych branż przemysłu.

Konkurencyjna oferta

Dla inwestorów, którzy chcą w strefach rozwijać swój biznes, ARP przygotowała specjalną ofertę finansową - można skorzystać z konkurencyjnych pożyczek przeznaczonych m.in. na rozpoczęcie działalności, rozwój oraz wdrażanie innowacji.

Zgodnie z komunikatem, obecnie teren inwestycyjny SSE zarządzanych przez Agencję obejmuje 3 592 ha położonych w 55 podstrefach w 9 województwach. Zgodnie z komunikatem od początku istnienia stref ARP wydała łącznie 739 zezwoleń na działalność gospodarczą, z czego niemal 3/4 dla polskich firm.

Zezwolenia te przełożyły się na 18,5 mld zł zainwestowanego kapitału i utworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.