PARTNER PORTALU
  • BGK

Atomówki do wyboru

  • Rzeczpospolita    9 stycznia 2010 - 06:19
Atomówki do wyboru

Największe szanse na elektrownię atomową ma Żarnowiec.
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło 28 lokalizacji elektrowni jądrowej. W lutym powstanie krótka lista pięciu z nich.

Zespół oceniający lokalizacje przez najbliższy miesiąc musi zgromadzić i przeanalizować dane geologiczne, hydrologiczne i środowiskowe oraz możliwości przyłączenia do sieci 28 lokalizacji, które trafiły na listę ministerstwa.

Wybrać trzeba jedną. Eksperci z branży wskazują, że największe szanse ma Żarnowiec. Projekt popierają władze województwa pomorskiego, a także jego mieszkańcy. Również ministerstwo w dokumentach dowodzi, że lokalizacja ma dobre opinie wynikające z analiz geologicznych, ekologicznych czy komunikacyjnych.

Janusz Steinhoff, były minister gospodarki, uważa, że najbardziej racjonalne wydają się lokalizacje w Żarnowcu lub w Klempiczu. Jego zdaniem elektrownia atomowa powinna powstać na północy kraju lub w centralnej części, na pewno nie na południu. Wszystkie lokalizacje zostaną przebadane do końca lutego.

Z krótkiej listy rządowej miejsce wybierze inwestor – Polska Grupa Energetyczna, wyznaczona przez rząd do realizacji projektu. Spółka na ostateczną decyzję, gdzie postawić elektrownię ma czas do końca roku. Ona też zadecyduje o technologii. Zrobi do jej spółka córka Energia Jądrowa, która powstała w listopadzie zeszłego roku, W kręgu jej zainteresowania jest partner francuski.

Do końca tego roku zarząd PGE pozna harmonogram i koszt budowy elektrowni. Wtedy też zapadnie ostateczna decyzja o technologii i wyborze firmy energetycznej, z którą spółka podejmie współpracę.

Sprawą interesują się też inne polskie spółki energetyczne. Pątnów – jako jedną z możliwych lokalizacji elektrowni – zgłosiły władze Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Analizy o budowie elektrowni ma przygotować także Elektrownia Kozienice. Jej zarząd zgłosił resortowi gospodarki lokalizację siłowni w Kozienicach

Atomowe przedsięwzięcie to największa w historii inwestycja w polskiej energetyce. Zarząd PGE chce uruchomić elektrownię atomową o mocy 6 tys. megawatów w 2020 r. Koszt budowy jednego megawata wynosi 3,5 mln euro.

Jako głównego dostawcę reaktora do pierwszej w Polsce elektrowni atomowej wskazuje się francusko-niemiecką spółkę Arevę, światowego lidera w tej dziedzinie. Wymienia się też amerykańską General Electric lub Westinghouse, a także szwedzką Vattenfall czy czeski CEZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.