PARTNER PORTALU
  • BGK

Augustów będzie miał własną strefę gospodarczą

  • PAP/EM    31 marca 2017 - 15:54
Augustów będzie miał własną strefę gospodarczą
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie. (fot. facebook.com/UMaugustow)

Rozpoczęła się budowa Augustowskiej Strefy Gospodarczej (woj. podlaskie), która ma przyciągać firmy do Augustowa, który był dotąd głównie kojarzony z turystyką.
• Miasto liczy, że dzięki strefie powstaną nowe miejsca pracy. Bezrobocie w Augustowie wynosi ok. 13 proc. 

• Grunty pod inwestycje mają być gotowe w październiku i zaraz potem będą ogłaszane przetargi na te nieruchomości. Strefa jest ulokowana u zbiegu dwóch dróg krajowych nr 8 i 61.

• Burmistrz Augustowa podkreśla, że rozpoczęcie budowy Augustowskiej Strefy Gospodarczej to początek tworzenia dzielnicy przemysłowej w mieście.

Pod inwestycje przewidziano 21 ha gruntu. Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik podpisał umowy z firmami, które uzbroją ten teren w wymaganą infrastrukturę techniczną; wbito też symboliczną łopatę na przekazanym wykonawcom placu budowy.

Przetarg wygrało konsorcjum firm Ekodrom sp. z o.o. z Augustowa oraz Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Józef Gajek z Ełku. Nadzór inwestorski poprowadzi firma Projektowanie i Nadzory Renata Stankiewicz z Suwałk.

Wartość podpisanych umów to ok. 5,4 mln zł. To wynik przetargu.

Augustów liczy także na to, że strefa gospodarcza przyciągnie firmy, które utworzą miejsca pracy. Bezrobocie w Augustowie wynosi ok. 13 proc. "Bardzo nam zależy, aby w Augustowie inwestowały firmy zaawansowane technologicznie, które będą przyciągać do naszego miasta wykwalifikowanych pracowników, co będzie stanowić bardzo ważny czynnik rozwojowy" - dodał Walulik.

Grunty pod inwestycje mają być gotowe w październiku i zaraz potem będą ogłaszane przetargi na te nieruchomości - poinformowała Anna Samel z urzędu miejskiego w Augustowie. Zanim o działki będą zabiegać firmy, w strefie musi powstać sieć elektryczna, wodociągowa, trzeba doprowadzić kanalizację, zbudować drogi wewnętrzne. Strefa jest ulokowana u zbiegu dwóch ważnych dróg krajowych nr 8 i 61.

Burmistrz Augustowa podkreśla w komunikacie prasowym, że rozpoczęcie budowy Augustowskiej Strefy Gospodarczej to początek tworzenia dzielnicy przemysłowej w mieście. "Jestem głęboko przekonany, że to będzie drugie, świetnie funkcjonujące płuco Augustowa, obok istniejącej i rozwijającej się już turystyki i działalności uzdrowiskowej" - dodał. Przypomniał przy tym, że jeszcze dwa lata temu w mieście nie było miejsc pod inwestycje, a Augustów był objęty rygorystycznymi obostrzeniami, jeśli chodzi o inwestycje na mocy ustawy o uzdrowiskach.

Trwają starania, by Augustowska Strefa Gospodarcza stała się podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wniosek w tej sprawie jest w ministerstwie gospodarki. Władze Augustowa mają nadzieję, że będzie rozpatrzony w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.