PARTNER PORTALU
  • BGK

Augustów ma zabytkowy dworzec na własność

  • aw/PAP    25 października 2017 - 15:51
Augustów ma zabytkowy dworzec na własność
Dworzec kolejowy w Augustowie(fot.:commons.wikimedia.org/witia)

Za 169 tys. zł władze Augustowa kupiły zabytkowy budynek po byłym dworcu PKP. W budynku ma się mieścić poczekalnia dla podróżnych oraz Muzeum Ziemi Augustowskiej.
W 2009 roku PKP zamknęły dworzec, gdzie mieściły się kasa oraz poczekalnia, a w 2014 roku sprzedała obiekt prywatnemu przedsiębiorcy. Ten jednak nie zdecydował się na remont i inwestycje w tym miejscu, i ostatecznie odsprzedał budynek miastu.

"To dobra informacja dla miasta. Augustowianie po kilku latach odzyskują dworzec, który ma zacząć funkcjonować i istnieć" - powiedział przewodniczący rady miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz.

Radny Paweł Kotwica poinformował, że oprócz poczekalni dla podróżnych w budynku znajdą miejsce instytucje kultury. Jedną z nich jest Muzeum Ziemi Augustowskiej, które boryka się z problemami lokalowymi.

"Chcemy, żeby ten budynek pełnił funkcję kulturalną dla mieszkańców osiedla Lipowiec. Zamierzamy skomunikować obiekt z resztą osiedla i miastem Augustów remontując ulicę Kolejową" - powiedział radny Kotwica.

Przez okres zimy miasto postara się wykonać kosztorys napraw i remontu budynku. Wiosną budynek ma zostać otwarty i muzeum będzie mogło zająć część pomieszczeń. Dworzec jest objęty planem rewitalizacji miasta Augustów, który został zaakceptowany przez zarząd województwa podlaskiego. Miasto będzie mogło starać się o pozyskanie środków unijnych na inwestycje związane z tym obiektem.

Dworzec został wybudowany w 1897 roku wraz z uruchomieniem linii kolejowej z Suwałk do Grodna. Jak podkreślają radni, miejsce to zawsze tętniło życiem. Historia dworca to także niemiłe momenty. W latach 1940-1941 z tego miejsca odbywała się wywózka Polaków na Syberię. Na budynku do dzisiaj jest tablica upamiętniająca tamte wydarzenia.

'To jest nasze dziedzictwo kulturowo-historyczne, to jeden z nielicznych zabytków, który zachował się w swojej pierwotnej formie. To autentyczna materia historyczna" - powiedział kierownik Muzeum Ziemi Augustowskiej Tomasz Kiełczewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.