Autobusy elektryczne: Kraków testuje pojazdy z Chin

Od 18 lipca krakowskie MPK będzie testować dwa autobusy elektryczne wyprodukowane przez chińską firmę BYD (Build Your Dreams).
Autobusy elektryczne: Kraków testuje pojazdy z Chin
Kraków testuje autobusy elektryczne różnych firm przymierzając się do zakupów - fot.krakow.pl

Podczas testów MPK SA będzie zwracać uwagę przede wszystkim na dystans jaki autobusy tego producenta mogą przejechać po naładowaniu baterii oraz zużycie energii, szczególnie w okresie letnim przy włączonej klimatyzacji.

Ważna będzie także opinia pasażerów, dla których zostały przygotowane specjalne ankiety z możliwością wpisania uwag dotyczących jazdy tymi autobusami.

Elektryczne autobusy BYD posiadają szereg zalet służących zarówno środowisku jak i użytkownikom komunikacji miejskiej.

Każdy z pojazdów jest niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację i jednorazowo może przewieźć do 70 osób. Różni je natomiast liczba drzwi (w jednym autobusie dostępne są dwie pary drzwi, a w drugim trzy) oraz układ siedzeń. Pojazdy nie emitują spalin do środowiska.

Jak zapewnia producent autobusów po jednym, pełnym cyklu ładowania mogą one pokonać dystans do 250 km w ciężkich warunkach miejskich z włączoną klimatyzacją. Autobusy będą stacjonować w zajezdni Wola Duchacka. MPK SA zamierza testować autobusy do końca 2015 roku.

Kraków chce kupić 100 autobusów

Warto przypomnieć, że w planach krakowskiego przewoźnika jest realizacja projektu pod nazwą „Zakup niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów oraz stacjonarnych automatów KKM do sprzedaży biletów w celu obsługi linii aglomeracyjnych”, którego wartość szacowana jest na prawie 140 mln zł netto.

Projekt obejmować będzie zakup ok. 100 nowych autobusów, zarówno tych z tradycyjnym napędem, wyposażonych w silniki spełniające normy Euro 6, ale także autobusów hybrydowych i z napędem elektrycznym.

Ten projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej spowoduje, że po ulicach Krakowa i sąsiadujących z miastem gmin będą kursować pojazdy, wykorzystujące najnowocześniejsze obecnie rozwiązania w zakresie niskiej emisji. Ich sporą częścią będą stanowić autobusy elektryczne i hybrydowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE