PARTNER PORTALU
  • BGK

Autostrada A1 potaniała o 300 mln zł

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 października 2010 - 08:13

Dziś w Katowicach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze z Alpine Bau umowę na dokończenie przez Austriaków południowego odcinka autostrady A1.
Przedstawiciele obu stron będą musieli robić dobrą minę do złej gry, bo Austriacy z hukiem wylecieli zimą z budowy 18,3-km drogi Świerklany – Gorzyczki. W powtórzonym przetargu zalicytowali jednak najniżej i GDDKiA nie miała wyboru uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Droga ma być gotowa w kwietniu 2012 r., czyli blisko dwa lata po czasie. Dyrekcja cieszy się jednak, że inwestycję uda się ukończyć to ok.300 mln zł taaniej. Alpine Bau chce za dokończenie kontraktu 555,65 mln zł, a zerwana umowa opiewała na ok. 1,1 mld zł. Z tego jednak blisko 370 mln zł trafiło już do kasy koncernu. Drogowcy liczą, że sąd przyzna im m.in. 40 mln euro zatrzymanych gwarancji wraz z odsetkami.

Alpine Bau wraca na budowę, ale tym razem na ostrzejszych warunkach niż poprzednio. Austriacy jako firma o podwyższonym ryzyku będą kontrolowani o wiele bardziej skrupulatnie. M.in. firma zobowiązana jest do bezwzględnego prowadzenia prac od godz. 6 do godz. 22. Codziennie ma również składać raport o postępach na budowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.