PARTNER PORTALU
  • BGK

Autostrada A1 Tuszyn-Częstochowa: Wkrótce składanie ofert na budowę brakujących odcinków

  • PAP/MN    18 września 2017 - 12:10
Autostrada A1 Tuszyn-Częstochowa: Wkrótce składanie ofert na budowę brakujących odcinków
Przygotowania do budowy fragmentu autostrady A1 Częstochowa-Tuszyn trwały od lat. (fot. wnp.pl)

Na początek i połowę października wyznaczono obecne terminy składania ofert na budowę brakujących odcinków autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa.
• Liczący 81 km fragment autostrady ma być - według założeń resortu - gotowy w 2021 r.

• Pierwotnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała zebrać oferty wykonawców na przełomie sierpnia i września br.

• Ogółem na całym przebiegu A1 między węzłami Tuszyn i Częstochowa Północ zaplanowano pięć węzłów drogowych

Obecnie terminy te przypadają na 3 października br. w oddziale łódzkim GDDKiA i 18 października - w oddziale katowickim.

Regionalne oddziały Dyrekcji w Katowicach oraz Łodzi ogłosiły przetargi na budowę brakujących odcinków A1 30 czerwca br. Było to następstwo wcześniejszej decyzji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w tej sprawie. Liczący 81 km fragment tej autostrady ma być - według założeń resortu - gotowy w 2021 r. Na inwestycję zabezpieczono, za zgodą ministra finansów, 4 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego.

Na początku sierpnia katowicki oddział przedłużył przetarg dotyczący jedynego odcinka tej części A1, który będzie realizowany na terenie woj. śląskiego, z 1 do 18 września. W opublikowanym wówczas sprostowaniu do dokumentacji przetargowej zmieniono zapisy dotyczące: sytuacji ekonomicznej i finansowej oferentów, wymogów związanych ze zdolnością techniczną i kwalifikacjami zawodowymi ich personelu oraz terminu składania ofert.

Czytaj też: Minister zapewnia, że powstanie ważna dla Pomorza obwodnica

Następnie termin składania ofert na brakujący odcinek A1 w woj. śląskim został przedłużony o kolejny miesiąc - do 18 października.

Z kolei łódzki oddział GDDKiA początkowo przedłużył termin składania ofert dotyczących czterech tamtejszych odcinków autostrady z 30 sierpnia do 1 września (w związku z publikacją pod koniec lipca kilkunastostronicowej zmiany treści tzw. specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w której zmieniono m.in. zasady przyznawania punktów przetargowych). Jeszcze w sierpniu aktualny termin składania ofert wyznaczono tam na 3 października.

Po udostępnieniu 1 lipca ub. roku odcinka Tuszyn-Stryków oraz po otwarciu powstającego już fragmentu A1 Częstochowa-Pyrzowice (planowo w 2019 r.) obecne przetargi powinny doprowadzić do ukończenia pięciu brakujących jeszcze odcinków autostrady A1. Powstaną one w śladzie zbudowanej w latach 80. ub. wieku autostrady A1 od Tuszyna do Piotrkowa, a dalej - istniejącej drogi krajowej nr 1. Wszystkie mają być budowane w technologii betonu cementowego.

Odcinki te mają oznaczenia: A, B, C, D w woj. łódzkim oraz E - w woj. śląskim (obecnie w woj. śląskim powstają odcinki F, G, H oraz I - od Częstochowy do Pyrzowic).

Czytaj też: Zatwierdzono dwie ważne budowy dróg na wschodzie Polski

Odcinek A obejmuje 15,8 km trasy od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Piotrków Trybunalski Południe (w dokumentacji przetargowej węzeł ten nosi dawną nazwę: Bełchatów; z węzłem). Odcinki B to 24,21 km autostrady od węzła Piotrków Południe do węzła Kamieńsk (z węzłem), odcinek C liczy 16,52 km od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko (z węzłem), a odcinek D obejmuje 7,02 km A1 od węzła Radomsko do granicy z woj. śląskim.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.