Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin: Opłata za przejazd wyższa od marca 2016 r.

Od marca 2016 roku, a nie, jak planowano, od stycznia, zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Motocykle i samochody osobowe zapłacą za przejazd tą trasą 54 zł - 3 zł więcej niż dotąd.
Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin: Opłata za przejazd wyższa od marca 2016 r.
Zmiana stawek opłat za przejazd planowana była pierwotnie na początek stycznia 2016 r. Ostatecznie zostanie wprowadzona dopiero po feriach zimowych (fot.pixabay.com)

Podobna podwyżka, również o 3 zł, miała miejsce w styczniu tego roku. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 51 zł - po 17 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków. Od marca wzrosną też opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała w poniedziałek, że zmiana stawek opłat za przejazd planowana była pierwotnie na początek stycznia 2016 r. Ostatecznie zostanie wprowadzona dopiero po feriach zimowych. "Mamy świadomość, że w tym okresie tysiące polskich rodzin korzysta z autostrady A2 podczas wyjazdów. Zależy nam aby mogli bezpiecznie podróżować, korzystając z niższej stawki" - podała.

Rzeczniczka poinformowała, że zmiany cen za przejazd spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady.

Wśród inwestycji planowanych na odcinku A2 między Nowym Tomyślem a Koninem są m.in. warta ok. 10 mln zł przebudowa systemu radiowego, oraz prace przygotowawcze związane z planowanym poszerzeniem o trzeci pas ruchu 13 km obwodnicy Poznania od węzła Komorniki do węzła Krzesiny.

Zofia Kwiatkowska podkreśliła, że stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku.

"W przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości ponad 100 mln zł" - poinformowała.

Nie zmieni się koszt przejazdu 106-km odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Kierowca.: zgadzam sie w 100%. Ktos poprostu zarabia potezne pieniadze ale tego jakos w mediach nikt nie rozdrapuje. Nie mowie zeby nie placic ale niech te oplaty beda wyliczane w racjonalny sposob. Na przejazd autostradami powinno byc stac naszych rodakow... Przejezdzalem cala Europe i to co jes...t u Nas to smiech na sali... Zreszta Rzad tak latwo nie zrezygnuje z tych pieniedzy. rozwiń

jaco, 2016-01-04 20:18:00 odpowiedz

Do Kierowca.:

jaco, 2016-01-04 20:12:48 odpowiedz

Dysproporcja kosztów utrzymania autostrady prywatnej do państwowej jest odwrotnie proporcjonalna do kosztów funkcjonowania firm państwowych i prywatnych. Czas by ktoś odpowiedzialny zastanowił się jak ta inwestycja funkcjonuje. Docenić potrzeba dobroć właściciela, jak oszczędził polskim rodzinom ...wydatków i nie rozpoczął zdzierstwa od 1go stycznia .Chwyt marketingowy wyśmienity. Myślę że rząd przychylnym okiem popatrzy na ten cennik w imieniu starań o dobro obywateli. Może w końcu doprowadzi do urealnienia stawek opłat, lub ewentualnego znacjonalizowania autostrady przed czasem zakończenia umowy. To jest ewidentne zdzierstwo. rozwiń

Kierowca., 2015-12-28 21:48:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE