PARTNER PORTALU
 • BGK

Awantura o obwodnicę Łochowa. Mieszkańcy protestują

 • Tomasz Klyta    26 lutego 2018 - 20:00
Awantura o obwodnicę Łochowa. Mieszkańcy protestują
Władze samorządowe od dawna walczyły o inwestycję, która pozwoliłaby wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Łochowa. (Fot. GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przymierza się do budowy obwodnicy Łochowa w powiecie węgrowskim (woj. mazowieckie). Przedstawione warianty przebiegu planowanej trasy wzbudziły ostry protest części mieszkańców. Twierdzą, że inwestor chce im zbudować drogę tuż pod nosem.
 • Mieszkańcy gminy Łochów chcą obwodnicy, ale absolutnie nie zgadzają się na żaden z zaproponowanych przez GDDKiA wariantów przebiegu trasy.
 • Władze uspokajają, że konsultacje społeczne dopiero się rozpoczęły, a ostateczny przebieg trasy będzie znany w maju.
 • Mieszkańcy mówią jednak wprost: Lepszym pomysłem od budowy obwodnicy zgodnie z propozycją przebiegu, będzie zrezygnowanie z inwestycji.

W Łochowie krzyżują się dwie drogi krajowe: DK 50 i DK 62. Jak przekazał tamtejszy urząd miejski, w 2015 r. przeprowadzono badania, z których wynika, że codziennie przez miejscowość przejeżdża nawet 6 tys. pojazdów. W dużej mierze są to ciężarówki zmierzające z centralnej części Mazowsza i Kielecczyzny, na północny-wschód Polski.

Władze samorządowe od dawna walczyły o inwestycję, która pozwoliłaby wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Łochowa. Rok temu ogłoszono sukces: Jerzy Szmit, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podpisał aneks do Krajowego Programu Dróg Krajowych, w którym znalazł się zapis o obwodnicy miasta Łochów. Jednocześnie zapewniono finansowanie inwestycji, szacowanej na ponad 142 mln zł, z budżetu państwa. Inwestycja zakładała stworzenie północnej oraz południowej obwodnicy miasta.

Czytaj także: Do 2023 roku w Polsce powstanie 57 obwodnic. Oto ich lista

Warszawski oddział GDDKiA niedługo później ogłosił przetarg na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego planowanej inwestycji. Wygrała go firma Trakt z Katowic, która na początku lutego 2018 r. miała już gotowych kilka koncepcji planowanej obwodnicy (po kilka koncepcji dla północnego i południowego odcinka). Żadna z propozycji - łagodnie mówiąc - nie przypadła do gustu mieszkańcom.

Koncepcje obwodnicy nie do zaakceptowania

Najpoważniejszym zarzutem jest to, że południowy odcinek planowanej obwodnicy przebiega przez starą część Łochowa. Jak podkreślają mieszkańcy, zadaniem obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu z miasta a nie "przenoszenie" o kilka ulic dalej. Podnoszą dalej, że planowana droga przecina prywatne działki, na których stoją domy jednorodzinne.×
KOMENTARZE (6)

 • Mieszkam nad Liwcem, 2018-03-12 11:17:22

  Do Mieszkaniec Łochowa : Według ciebie tylko Łochowianie mają coś do powiedzenia? Obwodnica, odciążająca Łochów, zabijająca okolicę? Nie, kolego...
 • Prawda, 2018-02-28 01:22:55

  1. Tzw. "obwodnica Łochowa" tak naprawdę jest częścią dużej obwodnicy Warszawy. 2. Planowany przebieg obwodnicy nie będzie służył mieszkańcom tylko będzie służył TIROM. 3. Sprowadzi ona w okolice Łochowa jeszcze większy ruch tranzytowy. 4. Planowany przebieg obwodnicy zabije tereny tu...rystyczne nad liwcem ze względu na bliskość. 5. Wystarczy udrożnić tzw. wąskie gardła np. rondo w Łochowie i problem by się rozwiązał 6. Planowany przebieg odcinka północnego jest nie do przyjęcia.  rozwiń
 • AD, 2018-02-27 20:41:19

  Ta obwodnica to katastrofa - i dla przyrody, i dla dla CAŁEJ gminy, nie mieszkańców Budzisk, Gwizdał czy samego Łochowa. Droga dla TIR-ów w środku terenów letniskowych i obszarów chronionych (Otulina Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Dolina Liwca) oznacza odpływ większości osób, generujących pie...niądze w biednym Łochowie, czyli turystów i wczasowiczów. Do tego smog i hałas. Trzeba wrócić do koncepcji z 2008 r.  rozwiń