PARTNER PORTALU
  • BGK

Aż 1,3 mld zł na inwestycje na Okęciu

  • PAP    17 marca 2010 - 20:59

- Około 1 mld 300 mln zł na inwestycje zamierzają przez najbliższe 4 lata przeznaczyć władze warszawskiego lotniska im. F. Chopina - poinformował dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Michał Marzec.
Chodzi m.in. o rozbudowę i modernizację Terminalu 1 i jego integrację z Terminalem 2, modernizację dróg startowych i budowę hotelu.

- Aby spełnić odpowiednie warunki bezpiecznej eksploatacji lotniska, planujemy na najbliższe 4 lata inwestycje rzędu 1 mld 300 mln zł - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Marzec.

Jak poinformował, planowane i już przeprowadzane przez port inwestycje finansowane są ze środków własnych PPL, a także kredytów komercyjnych i z funduszy unijnych. - Od wielu lat przedsiębiorstwo nie korzysta ze środków pochodzących z budżetu państwa. Jesteśmy samowystarczalni finansowo, co czyni nas wiarygodnym podmiotem biznesowym - powiedział.

Według szacunków PPL, do 2014 r. przedsiębiorstwo chce uzyskać ze środków unijnych prawie 150 mln zł.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zarządza lotniskami w Warszawie i Zielonej Górze. Ma też udziały w większości spółek zarządzających regionalnymi portami lotniczymi - m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i w Szczecinie.

Marzec poinformował, że w tym roku PPL może przestać zarządzać lotniskiem w Zielonej Górze.  - W tej chwili prowadzimy intensywne rozmowy z samorządem wojewódzkim. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku powinien zostać powołany podmiot gospodarczy, który miałby przejąć zarządzanie tym lotniskiem - powiedział.

W 2009 r. warszawskie Okęcie obsłużyło 8 mln 282 tys. pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.