PARTNER PORTALU
  • BGK

Bałtyk stanął w centrum Poznania. Inwestorzy mówią, że wyprzedza gusta

  • MN    6 czerwca 2017 - 16:14
Bałtyk stanął w centrum Poznania. Inwestorzy mówią, że wyprzedza gusta
Budowa Bałtyku trwała 2,5 roku. (fot. J.Sokołowski/Garvest)

Bałtyk, czyli 16-piętrowy biurowiec o nieregularnej bryle, stanął w centrum Poznania.
• W samym centrum Poznania powstał Bałtyk – biurowiec klasy „A” z częścią usługową – pierwsza polska realizacja holenderskiej pracowni MVRDV.

• Realizacja inwestycji trwała 2,5 roku i pochłonęła 147 mln złotych.

• Budynek jest w 90 proc. skomercjalizowany. Najemcy będą zajmować powierzchnię do końca 2017 roku.

Za całość konceptu architektonicznego Bałtyku i Przystani odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk to biurowiec klasy „A”, budynek z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz i tarasami widokowymi na rozległą panoramę miasta.

Oprócz funkcji biznesowej w budynku będą działały punkty gastronomiczne, klub fitness oraz kameralny klub jazzowy na 16. piętrze. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu - Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Budynek liczy 16 kondygnacji. Jego budowa trwała 2,5 roku.

- Od czasu, kiedy kupiliśmy teren po starym kinie Bałtyk wiedziałem, że musimy do tej inwestycji podejść bardzo odpowiedzialnie i z namysłem. Centralna, najważniejsza w Poznaniu lokalizacja wymagała rozwagi – mówi Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX, współinwestor Bałtyku.

Dodaje, że początkowo zgodnie z założeniami miejskiego konserwatora zabytków, miał powstać obiekt niski, ale po konsultacjach z architektami władze miasta przystały na budowę obiektu, który – zdaniem Piotra Voelkela – wyprzedza gusta wielu poznaniaków.

- Przy tym projekcie spotkało się tylu ludzi z pasją i wizją, by budować lepiej, że Bałtyk nie mógł się nie udać – dodaje Michał Włodarczyk, partner w firmie Garvest – współinwestor.

Twórcy obiektu podkreślają, że szczególnym wyzwaniem we współczesnej urbanistyce jest projektowanie budynków w centrach miast, gdyż współtworzą w swoim bezpośrednim otoczeniu przestrzenie publiczne, które łączą różnorodne funkcje i potrzeby społeczne. Bałtyk, którego budowa kosztowała 147 mln zł netto, ma te wszystkie elementy łączyć. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Niki, 2017-06-07 22:28:21

    Budynek jest okropny i zupełnie nie współgra z otoczeniem.Film przedstawiający budynek zrobiony pięknie, ale nijak to się ma do rzeczywistości i Prawdziwej szkaradnosci budynku