PARTNER PORTALU
  • BGK

Barczewo będzie rewitalizować kolejne zabytki

  • PAP    17 kwietnia 2013 - 10:20
Barczewo będzie rewitalizować kolejne zabytki

Podolsztyńskie Barczewo będzie rewitalizować i remontować kolejne zabytkowe budynki: kościół poewangelicki, Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ratusz.
Przed dwoma laty rewitalizacja wschodniej części miejscowej starówki zyskała miano najlepszej w kraju. Jak poinformował Jakub Żywicki z barczewskiego urzędu miasta rewitalizacja trzech zabytkowych budynków ma potrwać do końca 2014 roku i będzie kosztowała ponad 3 mln zł, z czego 2,4 mln zł będą pochodziły ze środków unijnych.

W kościele poewangelickim ma być przeprowadzony remont i taka adaptacja wnętrz, która pozwoli stworzyć w tym miejscu Międzynarodowe Centrum Kultury w Barczewie.

„Będzie trzeba tam wykonać m.in. szereg prac konserwatorskich i dostosować ten obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy, by powstała tam zarówno piękna i akustycznie atrakcyjna sala do występów zespołów artystycznych, jak też ogromna przestrzeń do organizowania wystaw zdjęć czy malarstwa związanego zarówno z samym Barczewem, jak i całą Warmią" - powiedział Żywicki.

W Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie zostaną wymienione okna i drzwi, a budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku ratusza ma być zaadaptowane poddasze (mają tam powstać m.in. sale wystawowe, w których będą prezentowane wykopane przez archeologów podczas rewitalizacji starówki przedmioty) oraz zostanie przeprowadzony taki remont wieży, który pozwoli utworzyć w tym miejscu punkt widokowy. Żywicki zapewnił, że wieża zostanie po remoncie udostępniona turystom.

„W ramach tej rewitalizacji zostaną też przeprowadzone prace konserwatorskie elewacji zewnętrznej, wymiana części okien i drzwi" - dodał Żywicki.

W 2011 roku zrewitalizowano wschodnią część Starego Miasta w Barczewie. Odnowiono wówczas kamienne nawierzchnie ulic, zrobiono chodniki, zmieniono pospolite oświetlenie uliczne na stylizowane, zorganizowano małe targowisko.

Rewitalizacja ta była tak udana, że uzyskała pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2011" w kategorii „rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych". Te prace kosztowały 8,3 mln zł i także były dofinansowane z unijnych funduszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.