PARTNER PORTALU
  • BGK

Basen termalno-solankowy do odbudowy

  • PAP    7 stycznia 2013 - 07:25
Basen termalno-solankowy do odbudowy

Zdegradowany basen termalno-solankowy w sąsiedztwie tężni w ma zostać odbudowany i znów stać się jedną z głównych atrakcji uzdrowiska.
Basen, zaprojektowany przez architektów Romualda Gutta i Aleksandra Szniolisa, został otwarty 4 czerwca 1932 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Funkcjonował przez dziesięciolecia, do 15 września 2001 r., gdy został zamknięty z powodu bardzo złego stanu technicznego.

W ostatnim dziesięcioleciu pojawiały się różne pomysły na odbudowę zniszczonego basenu, zmieniali się jego właściciele. W grudniu 2011 r. zdegradowaną nieruchomość kupiła spółka Termy Ciechocinek, która przygotowała koncepcję architektoniczną rewitalizacji. Firma planuje odtworzyć nieckę basenu, skocznie, trampoliny i zjeżdżalnie, ale wzbogacić obiekt o nowe atrakcje.

Basen ma zostać podzielony na trzy części, które będą wypełnione solanką o różnym stężeniu. Najgłębsza część będzie wypełniona wodą o najniższym zasoleniu - od 1,5 do 2 proc., aby można było korzystać ze skoczni.

W środkowej części będzie woda o różnym zasoleniu w zależności od potrzeb, od niskiego po takie, jakie występuje w Morzu Martwym. W najpłytszej części planuje się zainstalowanie generatora fal.

Przy basenie mają powstać też m.in. hotel uzdrowiskowy i restauracja. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2015 r., a jej koszt oszacowano na ok. 100 mln zł.

W sąsiedztwie basenu, który ma zostać odbudowany, znajdują się wzniesione w XIX w. trzy tężenie solankowe. Drewniane konstrukcje tężni obłożone są tarnią, po której spływa solanka, która na wietrze i słońcu paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.