PARTNER PORTALU
  • BGK

Baseny termalne powstały na Podhalu

  • PAP    14 czerwca 2011 - 15:00
Baseny termalne powstały na Podhalu

Nowoczesny kompleks basenów termalnych, które jednorazowo mogą pomieścić do 1,5 tys. osób, zostanie otwarty w Białce Tatrzańskiej.
Budowa term kosztowała 80 mln zł. Jak powiedziała Kinga Cierniak z działu marketingu Termy Bania, w obiekcie znajduje się 14 basenów i jest on podzielony na kilka stref. W strefie głośnej znajdują się baseny rekreacyjne oraz zjeżdżalnie wodne o łącznej długości 300 m i minibaseny dla najmłodszych. W części cichej z kolei umiejscowiono baseny dla osób ceniących spokój, gdzie znalazły się m.in. urządzenia do rehabilitacji wodno-leczniczej. W kompleksie znajduje się również pięć różnego rodzaju saun oraz gabinety odnowy biologicznej.

Czytaj też: Baseny za unijną kasę

Złoża wód geotermalnych w Białce Tatrzańskiej, pozyskiwane z odwiertu o głębokości 2,5 km, charakteryzują się właściwościami leczniczymi. Woda ta jest bogata w siarczki, siarczany, krzemionkę i potas. Z odwiertu płynie woda o temperaturze około 74 stopni C. Dzięki tak wysokiej temperaturze będzie możliwe ogrzewanie nie tylko wody w basenach, ale i całego kompleksu. Woda w basenach będzie utrzymywana w granicach od 24 do 40 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Lublin inwestuje w baseny

Terma Bania znajduje się w sąsiedztwie największej stacji narciarskiej na Podhalu. Na uwagę zasługuje ciekawe rozwiązanie architektonicznie obiektu. Na falistym dachu budynku rośnie trawa, dzięki czemu obiekt wkomponował się w pobliski stok narciarski.

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej będzie kolejnym na Podhalu kompleksem basenów termalnych. Podobne istnieją w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Bańskiej Niżnej. Baseny geotermalne mają też powstać w najbliższych latach w Poroninie.

Czytaj też: Baseny termalne w Uniejowie 

Inwestycję w Białce Tatrzańskiej realizowała firma Park Wodny Bania Sp. z o.o., utworzona w celu budowy geotermalnego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. Spółka została utworzona w maju 2006 roku. Inwestor planuje w przyszłości rozbudowę basenów oraz budowę hotelu o standardzie 4-gwiazdkowym, obejmującego 200 komfortowo wyposażonych miejsc noclegowych.

Budowa obiektu kosztowała 80 mln zł, z czego 10 mln pochodziło z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.