PARTNER PORTALU
  • BGK

Baseny termalne w Łodzi. Szykuje się duża inwestycja

  • PAP    10 czerwca 2015 - 19:39
Baseny termalne w Łodzi. Szykuje się duża inwestycja

Spółka, która jest m.in. właścicielem dwóch hoteli w Łodzi, szacuje koszt swojej inwestycji - wraz z otworami geotermalnymi - na co najmniej 80 mln zł (fot. pixabay)

Spółka Cegal zamierza zbudować w Łodzi kompleks ponad 20 basenów termalnych za ok. 80 mln zł.
Łódzcy radni zadecydowali w środę (10 czerwca) o oddaniu inwestorowi w dzierżawę terenów w okolicy Stawów Jana, gdzie powstanie obiekt, który - według spółki - zostanie otwarty w 2019 r.

"Zgodnie z projektem w kompleksie znajdować się będą 22 niecki basenowe, część z nich na zewnątrz. Będzie też strefa zjeżdżalni, kręgielnia z bilardem i restauracja. Cały kompleks ma mieć ok. 14 tys. m kw. powierzchni użytkowej z ok. 2,4 tys. m kw. powierzchni lustra wody. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne baseny będą czynne przez cały rok. Obiekt będzie dwukondygnacyjny, część basenów widokowych, do których będzie można wypłynąć na zewnątrz budynku, znajdzie się na I piętrze" - powiedział reprezentant spółki Cegal Artur Gawlik.

Łódź z wysokim potencjałem geotermalnym

Inwestorzy rozpoczęli przygotowania do realizacji projektu w marcu ub. roku. Posiadają wymaganą decyzję środowiskową, warunki zabudowy i koncepcję zabudowy. Na ich zlecenie w Państwowym Instytucie Geologicznym (PIG) w Warszawie powstały projekty otworów geotermalnych. "Pierwszy, główny otwór ma sięgać do poziomu jury dolnej - na głębokość ok. 2,3 tys. metrów. Spodziewana woda według PIG ma mieć 65-70 stopni, mineralizacja wyniesie ok. 30 g/l. Drugi otwór ma być płytszy - z kredy dolnej, ale decyzję o wykonaniu go podejmiemy ostatecznie po ukończeniu pierwszego i zbadaniu wyznaczonego terenu. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku" - dodał Gawlik.

Zdaniem Gawlika - powołującego się na PIG - potencjał geotermalny terenów, na których położona jest Łódź, jest wysoki i "jest to jedno z nielicznych na terenie Polski miejsc, gdzie można spodziewać się ciepłych wód; na ten temat powstało wiele prac naukowych".

Nowe baseny termalne w 2019 roku

"Wody termalne są tu na pewno, wciąż otwarta jest kwestia jakości wody. Jaki jest rzeczywisty skład, dowiemy się dopiero po wydobyciu wody. Budowa otworu trwa ok. 2 lata łącznie z zatwierdzeniem dokumentacji geologicznej. Dopiero po potwierdzeniu jakości wody można przystąpić do wykonania projektu w zakresie uzdatniania wody. Sama budowa trwać będzie ok. 1,5 roku, zatem otwarcie basenów zaplanowane jest na początek roku 2019" - powiedział właściciel spółki Cegal Kazimierz Gawlik.

Spółka, która jest m.in. właścicielem dwóch hoteli w Łodzi, szacuje koszt swojej inwestycji - wraz z otworami geotermalnymi - na co najmniej 80 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.