PARTNER PORTALU
  • BGK

Baseny termalne w Uniejowie jeszcze większe

  • PAP    25 maja 2012 - 19:00
Baseny termalne w Uniejowie jeszcze większe

W piątek oddano do użytku nową część kompleksu basenów termalnych w Uniejowie (Łódzkie). Cała inwestycja kosztowała ok. 200 mln zł i była dofinansowana przez UE.
"16 kwietnia 2011 roku wbijaliśmy pierwszą łopatę pod budowę nowej części kompleksu basenowego. Teraz możemy uroczyście otworzyć nie tylko ten obiekt, ale również nowe boiska podgrzewane wodami termalnymi, zagrodę młynarską, dom pracy twórczej i wyremontowany zamek" - mówił burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Obecny podczas otwarcia basenów marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że inwestycje realizowane w Uniejowie są częścią "strategii województwa łódzkiego".

"To perełka i nasza chluba. Wszędzie opowiadamy o uniejowskich termach i zapraszamy do nich gości - nie tylko łodzian, ale również mieszkańców całej Polski, Europy i świata. Mam nadzieję, że to, co się tu wydarzyło - całkowita zmiana tego miasteczka i jego dzisiejszy wygląd - będzie świadectwem skuteczności naszego myślenia i działania, a także przykładem dla innych. Oby tak jak Uniejów mogło rozwijać się całe nasze województwo" - powiedział Stępień.

W nowej części kompleksu basenów termalnych znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, kompleks saun, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. "To obecnie największy kompleks basenów termalnych w Polsce" - poinformował burmistrz Uniejowa.

Sobota będzie dniem, w którym z nowych atrakcji w kompleksie basenów termalnych bezpłatnie będą mogli korzystać mieszkańcy gminy Uniejów oraz matki z dziećmi. Tego dnia odbędzie się również uroczystość otwarcia boisk piłkarskich podgrzewanych wodami termalnymi.

Nowy kompleks sportowy będzie nosił imię zmarłego niedawno b. zawodnika piłkarskiej reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. W uroczystości nadania imienia weźmie udział m.in. syn Włodzimierza - Euzebiusz Smolarek, który był również obecny na piątkowym otwarciu basenów.

"Na sobotę zaplanowaliśmy wiele atrakcji - na basenach, na nowych boiskach i w innych miejscach. Będą wybory Miss Termy Uniejów 2012, piłkarski mecz charytatywny, koncerty i inne wydarzenia. Szczegóły znajdują się na internetowej stronie naszego magistratu" - powiedział PAP Kaczmarek.

Uniejów ma wkrótce otrzymać status uzdrowiska. Kuracjusze i turyści mogą już korzystać m.in. z usług leczniczo-wypoczynkowego ośrodka Instytut Zdrowia Człowieka. Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej będą m.in. Lawendowe Termy z trzygwiazdkowym hotelem, rehabilitacją, basenem i SPA.

Od kilku lat osoby przyjeżdżające do Uniejowa mogą zamieszkać w kasztelu rycerskim. Do jego największych atrakcji należą wielkie drewniane balie, w których można zażywać kąpieli m.in. w czekoladzie, piwie i różanych płatkach. Teraz będzie można nocować również w zagrodzie młynarskiej, w której są m.in. dwa wiatraki - jeden "pracujący", drugi zamieniony na gościnny apartament.

W czerwcu na wyjazdową sesję do Uniejowa mają przyjechać przedstawiciele Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów UE. Spotkanie będzie poświęcona głównie temu, jak wody termalne można wykorzystać w energetyce. Uniejów od siedmiu lat ma ciepłownię geotermalną, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkole, szkoły i urzędy. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę (słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetyczną).

Uzupełnieniem istniejącej ciepłowni ma być nowoczesna elektrownia hybrydowa, która wody termalne i biomasę wykorzystywałaby do produkcji energii elektrycznej. W ramach tej inwestycji ma być też wybudowana brykietownia, przetwarzająca słomę i trociny na suchy brykiet.

Burmistrz Kaczmarek zapowiada też kolejne inwestycje związane z ochroną przyrody i rozwojem turystyki. Uniejów chce, wspólnie z sąsiednim Spycimierzem, przygotować dla turystów zbiornik wodny o powierzchni 20 ha.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Liczi, 2012-05-25 22:18:48

    jedno się zgadza: jest jeszcze większe...
  • rybka, 2012-05-25 21:44:46

    Ale bym sie popluskała...:)