PARTNER PORTALU
  • BGK

Baszta Wawelu wróci do wyglądu sprzed lat

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    9 czerwca 2014 - 06:45
Baszta Wawelu wróci do wyglądu sprzed lat

Wkrótce nieaktualne będą pocztówki z dzisiejszym widokiem wzgórza wawelskiego. Zmieni się bowiem Baszta Złodziejska, a po jej remoncie zobaczymy też, co ma pod spodem.
Baszta wróci do wyglądu sprzed ponad 160 lat, czyli obecny płaski dach zastąpi czterospadowy, szpiczasty i pokryty dachówką - informuje "Dziennik Polski".

To już ostatnia tak istotna rekonstrukcja, która zmieni sylwetkę Wawelu, wprowadzi zmianę w krajobrazie - mówi prof. Marcin Fabiański z Zamku Królewskiego na Wawelu. Jak przypomina, kilkanaście lat temu Baszta Senatorska też odzyskała stożkowy dach.

Komisja konserwatorska wybrała dach szpiczasty ze względów historycznych, ale też kompozycyjnych - dzięki temu Baszta, tak jak wcześniej inne wieże, wróci do stanu sprzed niszczącej przebudowy dokonanej przez Austriaków w XIX w.

Nowością dla turystów wchodzących do Baszty będzie możliwość zajrzenia do kamiennego lochu z czasu jej budowy w XIV w. - przez szybę wprawioną w posadzkę na parterze.

Koszt całej inwestycji szacuje się na 1,6 mln zł. Remont przewidziano na 2 sezony. Ale najważniejsze prace mają być wykonane jeszcze w br., więc najpóźniej jesienią Baszta zyska nowy dach - zapowiada "DP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.