PARTNER PORTALU
  • BGK

Beata Mazurek o reprywatyzacji: Hanna Gronkiewicz- Waltz powinna stanąć przed komisją

  • PAP/MIW    5 maja 2017 - 11:34
Beata Mazurek o reprywatyzacji: Hanna Gronkiewicz- Waltz powinna stanąć przed komisją
Warszawa. (fot. pixabay.com)

Dziś (5.05) w życie weszła ustawa, na mocy której powołana zostanie komisję weryfikacyjną, która ma zająć się tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie.

• Sprawa tzw. dzikiej reprywatyzacji wymaga wyjaśnień - podkreśliła w piątek (5.05) rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

• Wyraziła nadzieję, że komisja weryfikacyjna, która ma zająć się wyjaśnianiem niejasności i wątpliwości związanych z reprywatyzacją w Warszawie osiągnie swój cel.

• Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, oceniła przed miesiącem, że komisja weryfikacyjna jest niekonstytucyjna, gdyż łączy władzę wykonawczą z sądowniczą i wchodzi w kompetencje trójpodziału władzy.

 

Mazurek pytana na konferencji prasowej, czy jej zdaniem komisja weryfikacyjna wyjaśni wszelkie nieprawidłowości związane z reprywatyzacja odpowiedziała: "po to ją powoływaliśmy żeby ona wszelkie niejasności, wątpliwości związana z reprywatyzacją w Warszawie wyjaśniła". "

- Temu celowi ma ona służyć i mam nadzieję, że ten swój cel wypełni - dodała.

Na pytanie, co się stanie jeśli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją weryfikacyjną rzeczniczka PiS odpowiedziała:

- Myślę, że jeśli ktoś jest uczciwy i nie ma nic do ukrycia, to nie powinien bać się stawania przed organami, przed żadnymi komisjami, w tym komisją weryfikacyjną.

Czytaj : Afera reprywatyzacyjna w Warszawie, Siemoniak: Odpowiedzialność ponosi Hanna Gronkiewicz-Waltz

Podkreśliła też, że sprawa tzw. dzikiej reprywatyzacji wymaga wyjaśnień.

- Jeśli nie będzie chciała stawić się przed tą komisją, oznacza to, że ma rzeczy, o których nie chce mówić, bądź chce je ukryć - dodała rzeczniczka PiS.

Przed miesiącem prezydent stolicy pytana, czy jeśli zostanie zaproszona stawi się przed komisją weryfikacyjną odparła, że nie. Gronkiewicz-Waltz oceniła wówczas, że komisja weryfikacyjna jest niekonstytucyjna - łączy władzę wykonawczą z sądowniczą i wchodzi w kompetencje trójpodziału władzy.

Czytaj : Komisja weryfikacyjna zajmie się tylko Warszawą

Powołanie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji przewiduje ustawa o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.

Zgodnie z ustawą komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.