PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą debatować o białostockim stadionie

  • PAP    14 marca 2012 - 12:51
Będą debatować o białostockim stadionie

Z inicjatywy prezydenta Białegostoku zostanie zwołana w czwartek nadzwyczajna sesja rady miejskiej w sprawie sfinansowania dokończenia budowy stadionu miejskiego.
Radni mają podjąć uchwałę o powołaniu spółki do prowadzenia dalszej części inwestycji. Spółka miałaby wyemitować obligacje za 123 mln zł – tyle wynosi różnica w wycenach inwestycji z dwóch przetargów. Pieniądze z wykupu obligacji miałyby zapewnić brakującą kwotę.

Z wykonawcą wyłonionym w pierwszym przetargu odstąpiono od umowy z powodu znacznego opóźnienia, a spór trafił do sądu. Obecnie trwa drugi przetarg, w którym biorą udział trzy firmy. Jednak zaproponowały one kwoty znacznie wyższe, niż przy pierwszym przetargu. Termin na wybór firmy i podpisanie z nią umowy kończy się za dwa miesiące.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (zabierz głos/oceń prezydenta) uważa, że spółka daje możliwość bezpiecznego sfinansowania inwestycji. Władze miasta szacują, że pozwoli to nie tylko sfinansować budowę, ale i rozłożyć spłatę tej części kosztów na 15 lat wykupu obligacji. Ma to też pomóc w przygotowaniu Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta i ujęcia tam finansowania budowy stadionu.

Opozycją w radzie miejskiej są radni PiS, którzy nie zdecydowali jeszcze, jak będą głosowali. W ich ocenie powołanie spółki budzi „wiele wątpliwości”. Radny Mariusz Gromko mówił na konferencji prasowej, że powołanie spółki zwiększy zadłużenie miasta, które obecnie wynosi ponad 800 mln zł.

Według niego, spółka będzie kosztowała nie 123 mln zł, a z dodatkowymi wydatkami m.in. na emisję obligacji – ok. 150-180 mln zł. Szef klubu radnych PiS w radzie miejskiej Rafał Rudnicki uważa, że ta inwestycja obciąży budżet miasta na wiele lat, ponieważ obligacje mają być wystawione z terminem wykupu na 15 lat.

Według radnych PiS powinien zostać ogłoszony jeszcze jeden przetarg na dokończenie budowy stadionu lub też przetarg podzielony na etapy. Przetarg na dokończenie budowy stadionu w Białymstoku został ogłoszony, ponieważ w czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od umowy z ówczesnym wykonawcą z powodu opóźnień w pracach. Stadion miał być gotowy w połowie 2012 r. Obecnie planowany termin to koniec 2013 roku.

Stadion ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Powstaje przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.