PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą grunty pod budowę cmentarzy

  • PAP    24 stycznia 2013 - 20:46
Będą grunty pod budowę cmentarzy

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła nieodpłatnie przekazać grunty na rzecz gminy pod budowę cmentarza komunalnego – zakłada podpisana w czwartek przez prezydenta nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 14 grudnia 2012 r. Obowiązujące przepisy nie pozwalają na nieodpłatne przekazanie przez Agencję państwowych gruntów na ten cel.

Czytaj też: Gminy będą mogły przeznaczyć grunty z ANR na cmentarze komunalne?

Wcześniej było to możliwe na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Według tych przepisów ANR mogła przekazać nieodpłatnie na własność ziemię „jednostce samorządu terytorialnego - na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych". Gminy zaś mogły takie grunty przeznaczyć na budowę cmentarza.

Jednak podczas kolejnej nowelizacji tej ustawy, cele na jakie gmina może przeznaczyć państwowe grunty, zostały skatalogowane. W przepisach nie uwzględniono przekazywania ziemi pod budowę nekropolii. Obecna nowelizacja zmienia ten stan.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • czerwona, 2013-01-26 00:15:38

    po czym gmina odda grunt lokalnej parafii, żeby ta miała zyski. Tak się stało w Piotrkowie Tryb., gdzie cmentarz komunalny miasto oddało czarnym.