PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą mniejsze korki na A1 w długi weekend

  • pt/pap    25 kwietnia 2016 - 19:44
Będą mniejsze korki na A1 w długi weekend

Korki na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 powinny być krótsze (fot.mat.prasowe)

• W tym roku korki na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 powinny być krótsze.
• Ma tak być m.in. dzięki rozbudowie placów poboru opłat w Nowej Wsi i Rusocinie i nowoczesnym terminalom płatniczym, które czas obsługi płatności kartami skróciły o 40 proc.
Anna Kordecka, rzecznik prasowy firmy Gdańsk Transport Company (GTC), która zarządza pomorskim odcinkiem autostrady A1, że za względu na nadchodzące długie weekendy majowe oraz wynikające z nich wzmożone natężenie ruchu i występowanie zatorów na bramkach wprowadzone zostały rozwiązania, które mają zwiększyć przepustowość.

Podała, że "rozbudowane place poboru opłat zwiększyły przepustowość bramek zjazdowych w Nowej Wsi i Rusocinie o 300 pojazdów na godzinę. Przypomniała, że obecna przepustowość bramek w Rusocinie to 1,5 tys. pojazdów/h, a w Nowej Wsi 1,2 tys.

Kordecka dodała, że dzięki nowoczesnym terminalom płatniczym na wszystkich bramkach czas obsługi płatności kartami skrócił się o 40 proc.

"Od początku 2016 r. liczba kart flotowych, którymi można płacić za przejazd AmberOne Autostradą A1, wzrosła do sześciu, a płatność kartą flotową jest obecnie najszybszą formą płatności" - poinformowała Kordecka. Średni czas transakcji wynosi ok. 8 sek.

Podobnie jak w ub. roku, w okresach wzmożonego ruchu włączana będzie funkcja automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę; zwiększa to przepustowość bramek o 20-30 proc. A1 jest pierwszą autostradą w Polsce, stosującą to rozwiązanie.

O około 40-50 proc., tj. o dodatkowe 700 pojazdów na godzinę można zwiększyć przepustowość bramek zarówno w Nowej Wsi, jak i w Rusocinie poprzez wykorzystanie nowych bramek zjazdowych jako wjazdowe. Rzeczniczka podała, że np. w Nowej Wsi bramki wjazdowe przy wykorzystaniu wszystkich możliwych usprawnień mogą obsłużyć nawet ponad 2,1 tys. pojazdów na godzinę.

Zarządca pomorskiego odcinka A1 apeluje, aby w okresie wzmożonego ruchu przygotować odliczoną kwotę za przejazd. "Blisko 70 proc. transakcji to transakcje gotówkowe, a odliczona kwota jest drugim, zaraz po kartach flotowych, najszybszym sposobem płatności" - zaznacza.

Skrócone cenniki ze stawkami znajdują się na najbardziej popularnych placach poboru opłat (Rusocin, Nowa Wieś, Lubicz oraz Nowe Marzy), a pełne cenniki znajdują się na wszystkich MOPach. Koszt przejazdu można także obliczyć korzystając z aplikacji na smartfony lub stron internetowych.

W najbliższy piątek na bramkach wjazdowych w Rusocinie i Nowej Wsi rozdawane będą ulotki z informacjami o szacowanych godzinach, w jakich spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu. Ulotki można również pobrać ze strony www.a1.com.pl oraz FB.

Kordecka podała, że w ub. roku 30 kwietnia A1 przejechało 59 tys. pojazdów, a 3 maja - 48 tys. Obecnie średnio w ciągu doby przejeżdża nią ok. 40 tys. samochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • KaliF, 2016-04-27 10:29:08

    Kto mi wytłumaczy, dlaczego nie można płacić na bramkach kartą płatniczą zbliżeniowo !? tylko gotówką, albo jakąś kartą flotową ? Zbliżeniowo można płacić prawie wszędzie tam, gdzie są terminale płatnicze, więc nie powinno być problemu. Sposobem na rozładowanie korków ma być posiadanie odliczonej kw...oty ? sic.  rozwiń