PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą nowe dworce w Polsce Wschodniej

  • wnp.pl    31 sierpnia 2016 - 19:01
Będą nowe dworce w Polsce Wschodniej

Dworzec w Nidzicy będzie podobny do dworca w Mławie (fot.pkpsa.pl)

PKP S.A. ogłosiła postępowania przetargowe na prace projektowe, które obejmą modernizację 8 dworców w regionach wschodniej części Polski i kontynuację prac na dwóch.
Zostaną one też opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, informuje zarząd spółki.

Inwestycje te mają zapewnione finansowanie unijne i są ujęte w krajowym Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Dofinansowanie z POPW wyniesie 160 mln złotych.

Ogłoszenia dotyczą dworców: w Białymstoku, Czeremsze, Olsztynku, Siemiatyczach, Skarżysku-Kamiennej i Szczytnie.

Ponadto planem modernizacji objęte są dworce: Olsztyn Zachodni, na którym prace już rozpoczęto oraz Olsztyn Główny, gdzie modernizacja obejmie dodatkowo układ stacyjny, co wymaga jeszcze uzgodnień z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

Na uwagę zasługuje to, że dwa budynki dworców (w Bielsku Podlaskim i Nidzicy) będą projektowane przez PKP S.A. jako tzw. innowacyjne dworce systemowe.

Są to modułowe, powtarzalne budynki (a więc i tańsze w budowie) w mniejszych miejscowościach lub o mniejszym natężeniu ruchu pasażerów. Istniejące tam stare obiekty są przeważnie też przeskalowane.

Prace prowadzone przez PKP S.A. są zgodne z założonym harmonogramem, informuje zarząd.

Podkreśla on też, że istotnym czynnikiem jest kompleksowość przedsięwzięć. Planowane inwestycje dworcowe będą uzupełnieniem działań podejmowanych przez zarządcę linii kolejowych (PKP PLK) we wschodniej Polsce.

- Założeniem zarządu jest poprawa standardu świadczonych usług przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury i technologii oraz poprzez podniesienie bezpieczeństwa podróżnych i integrację różnego typu usług transportowych – powiedział Marek Michalski, członek zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za inwestycje. - Spójne i komplementarne podejście spółek naszej grupy ma zapewnić wzrost konkurencyjności kolei wobec innych gałęzi transportu, umożliwienie sprawnego dotarcia do pracy i szkoły oraz wzrostu atrakcyjności samego regionu Polski Wschodniej.

Według niego, projekty dworców rozpatrywane były z punktu widzenia pasażera, ich dostępności i funkcjonalności dla podróżujących koleją.

Mają natomiast uwzględniać także proekologiczne rozwiązania, co pozwoli na zmniejszenie emisyjności i ochronę środowiska oraz zmniejszy koszty związane z przyszłym utrzymaniem budynków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Genio, 2016-09-14 09:04:06

    Bardzo się cieszę ale śpieszmy się bo kadencja min ie a dróg nie będzie tylko obiecanko i niekiedy drogi ale tylko na papierze ,dziwi mnie że nie ma jeszcze wyznaczonej drogi Via Baltica.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: