PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą nowe szlaki rowerowe w Konstancinie

  • konstancin24.eu    15 stycznia 2018 - 12:11
Będą nowe szlaki rowerowe w Konstancinie

Ogłoszono przetarg na "Budowę Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych na terenie gmin: Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, Piaseczno".
  • Trzy gminy otrzymały aż 10,5 mln złotych unijnego dofinansowania na wspólną budowę.
  • Projekt przewiduje wyznaczenie lub budowę 16 tras rowerowych o łącznej długości ponad 86 kilometrów.
  • Ponad 25 kilometrów ma przebiegać przez gminę Konstancin-Jeziorna.

Ścieżki łączące trzy gminy oraz stolicę mają powstać do końca października. Pod warunkiem, że samorządom uda się sprawnie rozstrzygnąć przetarg i znaleźć wykonawcę, który do końca roku zrealizuje projekt zakrojony na szeroką skalę. Nie będzie to jednak łatwe. Jeśli oferty okażą się wyższe niż środki zarezerwowane przez gminy na tę inwestycję, jej realizacja może się znacznie opóźnić. Samorządy muszą zdążyć do końca roku, by nie stracić dotacji. Zainteresowane firmy do 19 stycznia mogą zgłaszać się do gminy Piaseczno, która jest liderem projektu. Wtedy okaże się, kiedy ruszą prace. Nasza gmina w tegorocznym budżecie przeznaczyła na tę inwestycję 5 mln złotych.

Projekt przewiduje wyznaczenie 16 tras rowerowych o łącznej długości ponad 86 kilometrów, z czego ok. 19 kilometrów ma być zbudowanych od nowa. Pozostałe ścieżki zostaną wytyczone, oznakowane lub wydzielone na już istniejących drogach. W ramach projektu powstanie również 282 stojaki na rowery oraz 19 stacji do samodzielnych napraw jednośladów. Planowane trasy rowerowe zostały podzielone na odcinki inwestycyjne, na których niezbędne będą budowa bądź przebudowa elementów trasy, a także bezinwestycyjne, gdzie zostanie wykonane tylko oznakowanie trasy na drogach lub ścieżkach powstałych wcześniej.

Według kompleksowej koncepcji, w gminie Konstancin-Jeziorna w sumie mają zostać wyznaczone trasy o łącznej długości 25 kilometrów. 7,6 km będą miały odcinki inwestycyjne, a pozostałe szlaki nie będą wymagały prac budowlanych. Na terenie naszej gminy powstanie również 101 stojaków oraz aż 12 stacji napraw. W Konstancinie-Jeziornie nowe szlaki zostaną zbudowane lub wytyczone m.in. wzdłuż Jeziorki, al. Wojska Polskiego oraz ulic Piaseczyńskiej, Bielawskiej, Mirkowskiej, Wareckiej, Warszawskiej Chylickiej, Gościniec, Długiej, Słowackiego, Mostowej, Elektrycznej, Wilanowskiej, Prusa, Granicznej, Potulickich, Zaleśnej, Rynkowej i Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jedna z tras poprowadzi także przez nadwiślańskie miejscowości do przeprawy promowej w Gassach. Warto również dodać, że w naszej gminie w ramach zaplanowanych prac budowlanych i adaptacyjnych ma zostać wyciętych aż 86 drzew, które obecnie kolidują z planowanymi trasami.

Zgodnie z głównym założeniem kompleksowego projektu sieć dróg rowerowych w metropolii warszawskiej ma utworzyć trasy zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. Trasy mają nie tylko łączyć gminy i miasta, lecz także przebiegać wzdłuż najważniejszych dróg i docierać do przystanków przesiadkowych komunikacji miejskiej czy do dworców kolejowych. Ma to być doskonała alternatywa dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem. Dzięki temu projektowi nasza gmina ma szansę nadrobić wieloletnie zaniedbania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.