PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą pieniądze na S17 i S3

  • PAP/ CIR    26 stycznia 2011 - 09:54
Będą pieniądze na S17 i S3

ZAKTUALIZOWANY. Rząd zdaje sobie sprawę, że oczekiwania wobec infrastruktury drogowej w Polsce są większe niż możliwości finansowe państwa. Rok 2011 r. będzie jednak rekordowy pod względem budowy infrastruktury drogowej - powiedział premier Donald Tusk.
Rada Ministrów obradowała nad Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 15.

Donald Tusk zapowiedział także budowę odcinków dróg ekspresowych S3 ze Szczecina do Międzyrzecza oraz S17 na odcinku Kurów – Lublin – Piaski. Inwestycje te pochłoną ok. 4,8 mld zł.

Zwiększenie puli środków na budowę dróg krajowych możliwe było dzięki lepszemu wykorzystaniu funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowa kwota w wysokości 1,2 mld euro (ok. 4,8 mld zł) pochodzi z pieniędzy zaoszczędzonych na tańszych niż początkowo zakładano przetargach kolejowych.

Pierwszym odcinkiem jest fragment drogi ekspresowej S3 pomiędzy Gorzowem a Międzyrzeczem. Trasa o długości 37 km będzie przedłużeniem istniejącego już odcinka Szczecin-Gorzów i umożliwi połączenie trasy S3 z autostradą A2. O przesunięciu tej inwestycji z listy projektów rezerwowych zdecydował zaawansowany stan prac przetargowych. Podpisanie umowy z wykonawcą przewidziane jest w I kwartale 2011 roku. Dzięki temu fragment drogi powstanie do 2014 roku. Budowa będzie kosztować 900 mln zł.

Drugim projektem jest odcinek drogi S17 Kurów-Lublin-Piaski o długości 66,8 km. Jest to fragment drogi ekspresowej, która połączy Warszawę z Lublinem i dalej z Ukrainą. Przygotowania do budowy znajdują się w zaawansowanej fazie. W grudniu 2009 roku ogłoszono przetargi na roboty budowlane, a w przygotowaniu jest zezwolenie na realizację inwestycji. Budowa tego odcinka będzie kosztować 2,8 mld zł i zakończy się w 2013 roku.

Jak zaznaczył premier, jeśli pojawią się dodatkowe oszczędności wynikające z tańszych rozstrzygnięć przetargowych, finansowane będą kolejne inwestycje infrastrukturalne.

Czytaj też: Najpierw drogi, później koleje

----------------------------------------------------------------

Wcześniej pisaliśmy, że o konferencji prasowej podsumowujące obrady Rady Ministrów.

"2011 rok, pomimo bardzo trudnego kontekstu finansowego, będzie kolejnym rekordowym rokiem w skali europejskiej pod względem inwestycji drogowej" - mówił Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że wysiłek, który ponosi Polska na budowę dróg, jest nieporównywalny z innymi krajami europejskimi.

Zaznaczył, że chce rozwiać obawy o to, że planowane cięcia będą miały złe skutki dla budowy dróg. "My nie będziemy zabierać pieniędzy (...), ale nie będzie też dodatkowych pieniędzy z budżetu na drogi, chyba że pojawią się dodatkowe oszczędności wynikające z tańszych rozstrzygnięć przetargowych" - powiedział szef rządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.