PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą pieniądze z UE na projekty rewitalizacyjne w stolicy

  • PAP    24 listopada 2014 - 10:49
Będą pieniądze z UE na projekty rewitalizacyjne w stolicy

Planowane projekty rewitalizacyjne w stolicy będą finansowane głównie z budżetu miasta. Przeznaczono na to 560 mln zł do 2020 r. Ważne inwestycje dla prawobrzeżnej Warszawy mogą jednak liczyć na wsparcie np. z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".
Jak wyjaśnił dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego z Urzędu Miasta Warszawy Maciej Fijałkowski, w latach 2007-2013 prawie każda dzielnica Warszawy miała swój lokalny program rewitalizacji. "W nowej perspektywie unijnej zmieniamy nasze podejście. Będziemy proponować program rewitalizacji skoncentrowany na prawobrzeżnej części Warszawy - wybranych rejonach Pragi Północ, Południe oraz Targówka. Wybieramy obszary kryzysowe z perspektywy miasta, a nie dzielnicy" - zaznaczył.

Fijałkowski zwrócił uwagę, że stolica jest w trakcie realizacji projektu rewitalizacyjnego, współfinansowanego z pieniędzy unijnych, jeszcze z budżetu na lata 2007-2013. Chodzi o modernizację dwóch kamienic przy ul. Targowej 56 i 80 z przeznaczeniem ich m.in. na wynajem dla firm z sektora kreatywnego.

"Zadaniem Centrum Kreatywności przy Targowej będzie współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, przedstawicielami środowisk kreatywnych, wsparcie twórczych i innowacyjnych projektów oraz przedsiębiorstw sektora kreatywnego. Znajdą się tam m.in. pracownie twórcze, pomieszczenia konferencyjne czy wystawiennicze" - wyjaśnił Fijałkowski. W sumie wartość obu projektów sięga ponad 40 mln zł.

W planach miasta - jak podkreślił Fijałkowski - jest przebudowa kompleksu Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej. "Inwestycja dotyczy rewitalizacji części zabytkowej. Chcemy ją finansować z pieniędzy unijnych. Zresztą projekt jest wpisany do kontraktu terytorialnego dla woj. mazowieckiego. Koszt przedsięwzięcia to 35 mln zł" - zaznaczył.

Czytaj też:  Będzie fundusz na projekty infrastrukturalne w regionach

"Kluczowe w projektach rewitalizacyjnych jest przeznaczenie obiektu do nowych celów i wprowadzenie nowych funkcji w przestrzeń miejską. Obecność znakomitej Sinfonii Varsovii z jej bogatym programem kulturalnym i zaangażowaniem w inicjatywy lokalne jest właśnie taką zmianą" - dodał.

Jak mówił, na inwestycje rewitalizacyjne będą miały wpływ duże, ogólnomiejskie przedsięwzięcia. Chodzi m.in. o rozbudowę metra o sześć stacji do końca drugiej linii, czyli do Targówka. Łącznie z odcinkiem zachodnim (pięć stacji do Ratusza Bemowo) ma to kosztować ok. 8 mld zł.

Kolejnym na tak dużą skalę projektem będzie budowa śródmiejskiej obwodnicy. "To największa inwestycja drogowa w nowej perspektywie unijnej, która ma uspokoić ruch w historycznym centrum Pragi. Projekt ten jest wart blisko 1 mld zł" - powiedział Fijałkowski.

"Praga nie będzie miała nowych funkcji i nie podniesie się tam znacząco jakość życia mieszkańców, dopóki będzie przez nią przechodził tranzyt. Żeby móc na Ząbkowskiej czy Targowej zrobić reprezentacyjną przestrzeń miejską, musimy wyprowadzić z niej obecny ruch tranzytowy" - ocenił.

Wicedyrektor Biura Polityki Lokalowej Urzędu m.st. Warszawy Marek Goluch zauważył ponadto, że bez tych dużych inwestycji - jak metro, obwodnica śródmiejska czy trasa świętokrzyska - nie można byłoby spełnić wielu postulatów mieszkańców Warszawy dotyczących porządkowania, spowolnienia ulic, wydzielenia przestrzeni, terenów zieleni czy oświetlenia ulicznego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.