PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą protestować przeciwko opóźnianiu budowy obwodnicy Suwałk

  • PAP    17 czerwca 2013 - 15:34
Będą protestować przeciwko opóźnianiu budowy obwodnicy Suwałk

Czterogodzinną blokadę drogi krajowej nr 8 organizuje w czwartek w Suwałkach (Podlaskie) Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. To protest przeciwko opóźnianiu budowy obwodnicy miasta - poinformował w poniedziałek Komitet.
Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk zorganizował w poniedziałek w centrum miasta przy drodze krajowej nr 8 konferencję prasową. W miejscu tym, koło dworca PKS, ustawiono transparent "Suwałki żądają obwodnicy Suwałk".

Jak mówił podczas konferencji przewodniczący Komitetu Stanisław Kulikowski, do władz miasta dochodzą niepokojące informacje z rządu, że do 2020 roku obwodnica Suwałk jednak nie powstanie, chociaż przez ostatnie miesiące rząd zapewniał o realizacji inwestycji. "Ciągle mamy sprzeczne i coraz bardziej niepokojące informacje, dlatego w czwartek zablokujemy drogę w proteście przeciwko działaniom rządu" - powiedział.

Na konferencji był obecny także przewodniczący rady miejskiej w Suwałkach Andrzej Chuchnowski, który popiera działania Komitetu. Chuchnowski zachęcał mieszkańców do wzięcia udziału w proteście. "To nasza wspólna sprawa, dlatego zachęcam, by przyjść i poprzeć głos o walkę o obwodnicę" - dodał.

Blokada potrwa cztery godziny, od godziny 12 do 16. Będzie zorganizowana przy wyjeździe z Suwałk w stronę granicy litewskiej w Budzisku, co ma utrudnić zorganizowanie objazdów dla kierowców tirów.

Pierwszy protest, w listopadzie 2012 roku, był marszem milczenia po drodze krajowej nr 8; przy okazji drugiego zorganizowano koncert muzyczny. Trzecia blokada będzie miała charakter pikniku sportowego. W blokadzie ma wziąć udział mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo Wojciech Fortuna, który mieszka na Suwalszczyźnie.

Minister transportu Sławomir Nowak na początku kwietnia tego roku mówił w Sejmie o tym, że obwodnica Suwałk jest planowana do realizacji; o konieczności jej budowy wspomniał także prezydent Bronisław Komorowski, który niedawno odwiedził Suwałki.

Suwalczanie chcą jak najszybszej budowy obwodnicy miasta, przez które - jak wyliczyły władze miasta na podstawie natężenia ruchu - codziennie przejeżdża ok. 7 tys. ciężkich pojazdów. Droga krajowa przebiega przez centrum miasta, które często jest blokowane przez ciężarówki; utrudnia to życie mieszkańcom.

Z harmonogramu prac Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że budowa obwodnicy mogłaby się rozpocząć w 2014 roku, jeśli znajda się na nią pieniądze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.