PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie bal na Chłodnej

  • PAP    14 września 2010 - 17:02

Już niedługo na warszawskiej ul. Chłodnej pojawią się stylizowane na zabytkowe latarnie, wyrównana zostanie nawierzchnia oraz powstanie deptak dla pieszych. Celem rozpoczętej we wtorek rewitalizacji jest przywrócenie ulicy jej przedwojennego charakteru.
Szczegóły rewitalizacji przedstawiono na wtorkowej konferencji prasowej towarzyszącej rozpoczęciu prac. Uczestniczyli w niej: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz Dzielnicy Wola Marek Andruk, architekt Krzysztof Pasternak - autor projektu rewitalizacji, i generalny projektant Zbigniew Pietrzyk.

Według architekta Krzysztofa Pasternaka na Chłodnej jest teraz "jeden wielki parking": - Najgorszą sprawą jest ruch kołowy. Samochody stoją wszędzie. Uporządkowanie ruchu będzie polegało na tym, że po południowej stronie ulicy powstanie dwupasmowa jezdnia. Z drugiej zaś strony ulicy stworzona zostanie przestrzeń publiczna, deptak dla pieszych - powiedział Pasternak, autor projektu rewitalizacji.

- Jeśli chodzi o zieleń, to pozostaje zachowany układ historyczny. Będą dwa skwery, jeden przed, drugi za kościołem. Trzeci skwer, który został zniszczony w czasie wojny, odtwarzamy według przedwojennych śladów i zdjęć - dodał.

Twórcom koncepcji odnowienia ulicy Chłodnej zależy m.in. na zachowaniu przedwojennej kostki brukowej. W planach jest przełożenie bruku, zrobienie mocnej podbudowy, położenie kostki na nowo oraz wyrównanie.

Zabytkowe tory tramwajowe, idące wzdłuż ulicy, zostaną przełożone. Jeden tor zachowany zostanie jako zabytek, natomiast drugi będzie zamieniony na nowy, po którym z okazji różnych świąt, będzie mógł jeździć tramwaj konny.

Powstał również pomysł upamiętnienia miejsca, w którym znajdowała się w czasie II wojny światowej kładka łącząca małe i duże getto: - Powstanie instalacja przestrzenna. Postawimy dwie pary słupów, po obydwóch stronach ulicy. W nocy maszty będą podświetlane. Operowanie światłem ma stwarzać iluzję, że po kładce poruszają się postaci. Dodatkowo w podstawach masztów umieszczone zostaną fotoplastikony, w których będzie można zobaczyć projekcje związane z historią tego miejsca i tej ulicy - powiedział Pasternak.

Władze zapewniają, że podczas remontu Chłodna będzie przejezdna dla samochodów; z ruchu wyłączane będą poszczególne odcinki i boczne ulice.

- Myślę, że Chłodna po rewitalizacji będzie tym dla Woli, czym Francuska dla Saskiej Kępy czy Krakowskie Przedmieście dla Śródmieścia i dla całej Warszawy - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Coraz więcej przestrzeni w Warszawie jest oddawane pieszym - dodała.

Idea rewitalizacji ulicy narodziła się kilka lat temu i została zawarta w wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2005-2011. Zakończenie prac planowane jest na jesień 2011. Koszt remontu wyniesie ok. 11 mln zł.

Ulica Chłodna została wytyczona w XVIII wieku. Projektantami kamienic, które się na niej znajdują, byli wybitni architekci, m.in. Henryk Marconi, Adam Idzikowski, Alfons Kropiwnicki, Stefan Baliński. W czasie II wojny światowej ulica znalazła się na terenie getta, jednak tranzytem przez środek Chłodnej przejeżdżał tramwaj łączący dwie części miasta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.