Będzie czwarty most łączący Cieszyn i Czeski Cieszyn?

Samorządowcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna chcą, aby ich miasta połączył czwarty most nad rzeką Olzą. Obie rady przyjęły już uchwały w tej sprawie - poinformowała w piątek rzecznik burmistrza Cieszyna Edyta Subocz. Przeprawa miałby powstać w przyszłym roku.
Będzie czwarty most łączący Cieszyn i Czeski Cieszyn?

"Szacunkowy koszt budowy mostu pieszo-rowerowego, który stanowiłby najkrótszą drogę łączącą rynki obu miast, wynosi około 4 mln zł" - powiedziała rzecznik. Projekt ma szansę na dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 85-90 proc. kosztów. Resztę pokryją z własnych budżetów Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Obecnie miasta łączą dwa duże mosty - Przyjaźni i Wolności, na których niegdyś funkcjonowały przejścia graniczne, a także 100-metrowa kładka pieszo-rowerowa oddana do użytku w ubiegłym roku.

Subocz dodała, że planowany most będzie jednym z elementów rewitalizacji tak zwanej cieszyńskiej Wenecji. To urokliwy fragment miasta w pobliżu rzeki Olzy, położony nad kanałem Młynówka. Okolica ma odzyskać blask: wyremontowane zostaną stojące nad kanałem domy, wiodące do nich mostki i ulica, a także umocnione brzegi. Samorząd Cieszyna będzie zabiegał o pieniądze z funduszy europejskich na ten cel. We własnym budżecie miasto zarezerwował około 4,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tuż pieknie, niech bydzie nowy most, ino kaj ón mo być? Tego już redaktor nie napisoł!

Stoik, 2013-03-08 23:11:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE