PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie czwarty most łączący Cieszyn i Czeski Cieszyn?

  • PAP    1 marca 2013 - 16:58
Będzie czwarty most łączący Cieszyn i Czeski Cieszyn?

Samorządowcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna chcą, aby ich miasta połączył czwarty most nad rzeką Olzą. Obie rady przyjęły już uchwały w tej sprawie - poinformowała w piątek rzecznik burmistrza Cieszyna Edyta Subocz. Przeprawa miałby powstać w przyszłym roku.
"Szacunkowy koszt budowy mostu pieszo-rowerowego, który stanowiłby najkrótszą drogę łączącą rynki obu miast, wynosi około 4 mln zł" - powiedziała rzecznik. Projekt ma szansę na dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 85-90 proc. kosztów. Resztę pokryją z własnych budżetów Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Obecnie miasta łączą dwa duże mosty - Przyjaźni i Wolności, na których niegdyś funkcjonowały przejścia graniczne, a także 100-metrowa kładka pieszo-rowerowa oddana do użytku w ubiegłym roku.

Subocz dodała, że planowany most będzie jednym z elementów rewitalizacji tak zwanej cieszyńskiej Wenecji. To urokliwy fragment miasta w pobliżu rzeki Olzy, położony nad kanałem Młynówka. Okolica ma odzyskać blask: wyremontowane zostaną stojące nad kanałem domy, wiodące do nich mostki i ulica, a także umocnione brzegi. Samorząd Cieszyna będzie zabiegał o pieniądze z funduszy europejskich na ten cel. We własnym budżecie miasto zarezerwował około 4,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stoik, 2013-03-08 23:11:48

    Tuż pieknie, niech bydzie nowy most, ino kaj ón mo być? Tego już redaktor nie napisoł!