PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie można wypoczywać nad zbiornikiem retencyjnym w Koszalinie

  • PAP    28 kwietnia 2014 - 10:43

- Od końca czerwca będzie można wypoczywać nad wybudowanym w zeszłym roku zbiornikiem retencyjnym w Koszalinie (Zachodniopomorskie) - planują władze miasta. Ratusz ogłosił przetargi m.in. na budowę toru do wakeboardingu, placu zabaw dla dzieci i siłowni na wolnym powietrzu.
Zbudowany na rzece Dzierżęcince i oddany do użytku w zeszłym roku zbiornik zajmuje powierzchnię prawie 8 ha. Ma chronić przed powodzią teren zamieszkiwany przez niemal 3 tys. osób.

Władze Koszalina jeszcze przed rozpoczęciem budowy zalewu zapowiadały, że będzie on służył również wypoczynkowi i rekreacji. W tym celu przy akwenie usypano piaszczystą plażę.

Ogłoszone przetargi dotyczą budowy parkingu na 60 samochodów, sieci alejek dla pieszych i rowerów, placu zabaw dla dzieci, siłowni na wolnym powietrzu oraz ustawienia kontenerów, w których znajdzie punkt gastronomiczny i toalety.

Miasto szuka też firmy, która na samym zbiorniku postawi kilkusetmetrowej długości wyciąg do wakeboardingu - sportu, który jest połączeniem nart wodnych, snowboardu i surfingu.

Na zalewie ma też zostać umieszczona pływająca fontanna z podwodnym oświetleniem. To postępowanie już rozstrzygnięto, wygrała je firma z Bydgoszczy, która dostarczy i zamontuje fontannę za 159 tys. zł. Pozostałe przetargi jeszcze trwają.

Zbiornik retencyjny znajduje się w południowo-wschodniej części Koszalina, w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym.

Na tym terenie przed II wojną światową istniał podobny zbiornik wodny. Natomiast w latach 60. XX wieku funkcjonował tu zespół odkrytych basenów kąpielowych.

Zbiornik przy minimalnym poziomie piętrzenia może przyjąć 91,3 tys. m sześć. wody. Przy nadzwyczajnym - 166,5 tys. m sześć. Głębokość zbiornika waha się w zależności od poziomu wody między 1,5 m a 2,7 m.

Budowa zbiornika kosztowała 3,6 mln zł. Inwestorem był Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.