PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie multidyscyplinarne centrum kulturalne

  • PAP    24 listopada 2010 - 15:51

W Sopocie w czerwcu 2011 r. ma zostać otwarte Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne. Jak twierdzą władze miasta, ma to być największa i najbardziej multidyscyplinarna prywatna instytucja tego typu w kraju. W piątek rozpoczęła się budowa centrum.
Natalia Turczyńska z firmy Art Invest z Pucka, która wygrała przetarg na dzierżawę na 20 lat budynku Łazienek Północnych w Sopocie, powiedziała, że w tworzenie Centrum zaangażowani są wybitni artyści z Polski i świata.

"Główną częścią działalności instytucji będzie organizowanie kursów i warsztatów artystycznych dla profesjonalnych artystów, które prowadzić będą wybitni twórcy o światowej sławie, gwiazdy w swoich dziedzinach" - powiedziała. Ze względu na prowadzone negocjacje z twórcami nie ujawniła ich nazwisk. Zaznaczyła, że są prowadzone rozmowy m.in. z jazzmanami z Nowego Jorku.

Centrum planuje zapraszać z całej Polski wybitnych przedstawicieli nowoczesnej sztuki, prezentować ich dokonania oraz organizować spotkania i warsztaty.

Patronat honorowy nad pracowniami artystycznymi objęli m.in. Leszek Bzdyl (teatr tańca), Sławek Jaskułke (jazz) i Wojciech Misiuro (taniec współczesny).

W środę w uroczystości rozpoczęcia budowy centrum uczestniczyli m.in. kompozytor i pianista, Leszek Możdżer oraz kompozytor i basista, Wojtek Mazolewski.

Turczyńska poinformowała, że w centrum mają też powstać "rezydencje artystyczne" czyli studia artystyczne, w których przemieszczający się artyści w poszukiwaniu inspiracji i warunków dla swojej twórczości, będą realizować swoje projekty.

Zapowiedziała, że Centrum będzie organizować plenerowe imprezy na przylegającej plaży. Na należącej do placówki plaży o powierzchni ok. 6 tys. m kw. ma być utworzona m.in. letnia scena teatru tańca i ma być prezentowana sztuka.

W centrum mają powstać m.in. pracownie ceramiczna i malarska, studio nagrań, sala prób dla zespołów, ciemnia fotograficzna, pracownia projektowa i studio małych form rzeźbiarskich. W planach jest tworzenie warsztatów weekendowych dla amatorów, artystycznych wakacji (połączenie wakacji nad morzem z konsultacjami artystycznymi), kursów stacjonarnych i kursów dla seniorów.

Wiceprezydent Sopotu ds. kultury, Joanna Cichocka-Gula powiedziała, że Centrum może być jedną z trzech instytucji, obok Teatru Na Plaży i klubu Sfinks, które "ożywią" Dolny Sopot. "Będą to też miejsca dla sztuki niezależnej i młodych artystów" - dodała.

Budynek Łazienek Północnych zostanie gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Na górnej kondygnacji powstaną nowoczesne pracownie. Na dole ma być utworzona scena kameralna.

Firma Art Invest zarządza już kilkoma lokalami w Trójmieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.