PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowa hala targowa za 57 mln zł

  • PAP    26 listopada 2010 - 16:42

Nową wielofunkcyjną halę wystawienniczą o powierzchni 12,5 tys. wybudują Międzynarodowe Targi Lubelskie. Inwestycja, dofinansowana ze środków unijnych, będzie kosztowała około 57,5 mln zł.
W przyszłym tygodniu rozpocznie się procedura wyłonienia głównego wykonawcy robót, a obiekt ma być gotowy w 2012 r. - poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Podkreślił, że nowa inwestycja przyczyni się do rozwoju Lublina i regionu. "To nowe miejsca pracy, obroty gospodarcze, zatem i podatki, ale także dostęp do innowacyjnych technologii, a ponadto promocja miasta i regionu oraz wzmocnienie pozycji Lublina w kontaktach ze Wschodem" - powiedział Żuk.

Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, które od kilku miesięcy są strategicznym partnerem targów lubelskich, zaznaczył, że konkurencja na rynku targowym rośnie i dlatego nowe inwestycje są konieczne. "Lublin jako dynamicznie rozwijające się centrum wystawiennicze zyska na znaczeniu, jeśli będzie można zbudować coś nowego, poszerzyć ilość metrów pod dachem, co uczyni kolejne przedsięwzięcia opłacalnymi" - powiedział.

Międzynarodowe Targi Lubelskie dysponują obecnie tylko jedną halą wystawienniczą o powierzchni 3,2 tys. metrów kwadratowych. Nowa hala, dobudowana do obecnie istniejącej, będzie miała 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Powstaną też magazyny i biura; przebudowany zostanie układ komunikacyjny. W nowej hali będzie też możliwe wydzielenie sali konferencyjnej na 1,5 tys. miejsc.

Inwestycja będzie kosztowała około 57,5 mln zł, z czego 23,5 mln zł pokryje dotacja z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Liczba imprez targowych w Lublinie ma się podwoić - z 14 w tym roku do 30 w 2014 r. Ich zakres przedmiotowy będzie poszerzony m.in. o maszyny budowlane, opakowania, urządzenia związane z ochroną środowiska, budownictwem drogowym i koleją.

W spółce Międzynarodowe Targi Lubelskie miasto Lublin ma 42,4 proc. akcji, Międzynarodowe Targi Poznańskie - 30,8 proc., a Województwo Lubelskie - 26,73 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.