PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowe muzeum w Zachodniopomorskiem

  • PAP    24 stycznia 2012 - 13:44
Będzie nowe muzeum w Zachodniopomorskiem

W Szczecinie Powstanie Centrum Dialogu Przełomy.
We wtorek w Szczecinie podpisano umowę na budowę Centrum Dialogu Przełomy - muzeum obrazującego powojenną historię Szczecina. Nowoczesny pawilon wystawowy ma być wybudowany do początku 2014 r. Koszt inwestycji to ponad 24 mln zł.

Umowę podpisał dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski i przedstawiciel wykonawcy z firmy Skanska SA, Leszek Kaszuba. Budowa obiektu ma rozpocząć się za kilka dni.

W Centrum Dialogu Przełomy znajdzie się m.in. część muzealna, obrazująca historię miasta po II wojnie światowej. Powstanie na szczecińskim Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób. Według projektu większość pomieszczeń gmachu znajdzie się pod ziemią. Tam też ma znaleźć się nowoczesna multimedialna ekspozycja.

Dwukondygnacyjny budynek będzie miał ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego blisko połowa to powierzchnia ekspozycyjna. Projekt budynku został wykonany przez zespół katowickich architektów pod kierunkiem Roberta Koniecznego.

Ideą, która przyświeca Centrum Dialogu Przełomy jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W muzeum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem.

Centrum ma również stać się miejscem dialogu dla środowisk reprezentujących różne wizje i oceny historii.

Wybudowanie i wyposażenie budynku, zagospodarowanie Placu Solidarności i utworzenie wystawy to kwota około 24 mln zł. Inwestycja w 75. proc. finansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, a w pozostałej części ze środków budżetu województwa zachodniopomorskiego (oceń marszałka). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.