PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowy wiadukt w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    24 maja 2012 - 11:37
Będzie nowy wiadukt w Swarzędzu

Na wysokości Jasina nad linią kolejową powstanie nowy wiadukt, który połączy ulicę Rabowicką z drogą numer 92.
Na początku maja ogłoszono przetarg nieograniczony na budowę drogi i wiaduktu nad torami. Do 12 czerwca 2012 r. przedsiębiorstwa zainteresowane budową wiaduktu mogą składać swoje oferty. Pierwszy etap prac ma odbyć się w ciągu najbliższych miesięcy, kolejne mogą zakończyć się w 2014 roku.

Prace nad budową nowego wiaduktu będą złożone, ponieważ obejmą zarówno roboty drogowe, elektroenergetyczne, budowę sygnalizacji świetlnej, jak i prace wodno-kanalizacyjne czy kolejowe. Oprócz samego wiaduktu niezbędne będzie również wybudowanie odcinka drogi, która z jednej strony połączy go z drogą nr 92, a z drugiej z ulicą Rabowicką.

Całość inwestycji zamyka się w koszcie ponad 50 milionów złotych. Środki na jej realizację pochodzą między innymi z funduszy unijnych i pieniędzy gminnych. Gmina Swarzędz zawarła też porozumienie ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu, co pozwoliło ubiegać się o spory zastrzyk finansowy z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w którym na początku tego roku podpisano umowę na realizację projektów modernizacyjnych na kolei z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej na kwotę ponad 60 milionów euro.

Nowy wiadukt ma usprawnić komunikację w tak zwanej strefie przemysłowej (okolice Jasina) i skierować wreszcie ruch wielkociężarowy bezpośrednio na drogę krajową nr 92, bez konieczności przejazdu przez miasto.

Na terenie Swarzędza w 2003 roku powstał już jeden wiadukt. Mimo wszystko spora część ciężarówek i tirów, aby dostać się na drogę nr 92 nadal jeździ ku utrapieniu mieszkańców na przykład ulicą Kórnicką. Poruszające się po ulicach Swarzędza auta ciężarowe stanowią dość spory problem. Ulice korkują się i niszczą pod ich ciężarem.

Władze Swarzędza, miasta przedzielonego przez tory kolejowe, od wielu lat dążą do zapewnienia swobodnego przepływu aut między północą a południem. Od chwili zamknięcia ostatniego przejazdu przez linię kolejową i wybudowania wiaduktu przy ul. Kirkora, Swarzędz stał się miastem niezależnym względem pociągów.

W godzinach szczytu korki tworzą się właśnie w okolicach przejazdu „na drugą stronę”. Miejmy nadzieję, że w 2014 roku ten problem nie będzie już istniał, a nowy wiadukt zapewni swobodny dostęp mieszkańców do części północnej i południowej Swarzędza.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.