PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie obwodnica w Olkuszu

  • wer/www.malopolskie.pl    1 października 2011 - 08:39
Będzie obwodnica w Olkuszu

Województwo małopolskie wesprze budowę obwodnicy Olkusza. O szczegółach inwestycji poinformował podczas konferencji prasowej w Olkuszu marszałek Marek Sowa.
To inwestycja, która wpisuje się w uchwaloną na ostatniej sesji sejmiku strategię rozwoju województwa. - Budowa obwodnicy Olkusza jest jednym z celów strategicznych województwa - mówił w Olkuszu marszałek Sowa (oceń działania marszałka). - Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do uchwalenia strategii - podkreślił.

Burmistrz miasta Dariusz Rzepka dodał, że dzięki pieniądzom od województwa uda się wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta i przy okazji lepiej wykorzystać tereny przemysłowe położone wzdłuż planowanej obwodnicy.

- To właśnie dzięki temu samochody będą omijać miasto - mówił.

W konferencji prasowej wzięli również udział radni województwa Kazimierz Czekaj, przewodniczący sejmikowej Komisji Budżetu, Mienia i Finansów oraz radna Lidia Gądek, a także poseł Ireneusz Raś.

Uchwałę w sprawie dofinansowania w miniony poniedziałek przyjął sejmik województwa małopolskiego. Inwestycja została wpisana do wykazu przedsięwzięć wieloletnich.

Mianowicie województwo małopolskie przekaże 26 mln zł na realizację północnego odcinka obwodnicy (zadanie drugie całej inwestycji) - od skrzyżowania z DK nr 94 do skrzyżowania z DW nr 783.

Istnieje też możliwość wsparcie inwestycji w ramach małopolskiego regionalnego programu operacyjnego. Zarząd dróg wojewódzkich realizujący budowę będzie aplikować o  dofinansowanie w wysokości 85 proc. na ten projekt.

Całkowita długość projektowanej obwodnicy wynosi 7,5 km. Inwestycja została podzielona na dwa zadania: pierwsze to odcinek od skrzyżowania z DW 791 do skrzyżowania z DK nr 94. Drugie, o którym dzisiaj informował marszałek,  to droga od skrzyżowania z DK nr 94 do skrzyżowania z DW nr 783. Szacowany koszt jego  realizacji ok. 26 mln zł (plus koszt wykupu działek - ok. 13,5 mln zł).

Zakończenie prac na tym odcinku przewiduje się na druga połowę 2014 roku. Wybudowany odcinek obwodnicy ma za zadanie odciążyć centrum miasta od odbywającego się tam z dużym natężeniem ruchu tranzytowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.