PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie park kulturowy na terenach Stoczni Gdańskiej

  • bad    22 stycznia 2015 - 17:04
Będzie park kulturowy na terenach Stoczni Gdańskiej

Rozpoczęły się prace nad koncepcją parku kulturowego na terenie Stoczni. Fot. Facebook

- Dziś została podjęta decyzja nie tylko o wpisaniu obiektów Stoczni Gdańskiej do rejestru zabytków, ale również o rozpoczęciu prac nad koncepcją parku kulturowego na terenie Stoczni – powiedział Bronisław Komorowski.
- Mam świadomość, że to nie jest ani proste, ani oczywiste, bo mamy kwestię przekształceń właścicielskich na tym terenie – zauważył w czwartek Bronisław Komorowski, prezydent RP. - Liczę jednak na to, że wspólnym wysiłkiem tego rodzaju wyzwania zdołamy szczęśliwie pokonać, dążąc do tego, by normalne życie, gospodarcze i inne, uwzględniało potrzebę budowania i szanowania tożsamości narodowej w oparciu także o symbole, których właścicielami jest naród i lokalne samorządy.

Wokół inwestycji realizowanych na terenach po Stoczni Gdańskiej dochodzi do wielu nieporozumień. Obrońcy historycznego charakteru tego miejsca zarzucają władzom miasta nieplanowe i bezrefleksyjne wyburzanie budynków postoczniowych, a także uchwalenie nieprzemyślanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pozwalającego w istocie na budowanie i wyburzenie wszystkiego w tym miejscu.

Tylko w grudniu ub.r. wyburzono budynek 60B - kompresorowni, budynek 59A - magazynu farb,  budynek 88A - warsztatów spawalniczych, halę 27B, tzw. rurownię. Wcześniej ziknęła m.in. Wzorcownia i Willa Dyrektora.

Protestujący z inicjatywy „Dżwignij Gdańsk" uważają, że ideałem byłoby stworzenie w tym miejscu Parku Kulturowego Stoczni Gdańskiej, który gwarantowałby zachowanie pewnego porządku na terenie byłej stoczni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.