PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie połączenie DK 94 z autostradą A4. Samorządy przygotują dokumentację

  • PAP/MN    16 maja 2016 - 15:17
Będzie połączenie DK 94 z autostradą A4. Samorządy przygotują dokumentację
Przygotowanie dokumentacji dla połączenia DK 94 z autostradą a4 ma kosztować 350 tys. zł (fot. autostrada A4, wikipedia.org)

• Do 2017 r. małopolskie samorządy wspólnie przygotują dokumentację dla nowego połączenia drogi krajowej 94 z autostradą A4.
• Jak powiedział w poniedziałek (16 maja) marszałek województwa Jacek Krupa, to ważna inwestycja i dla przedsiębiorców, i mieszkańców zachodniej części regionu.
• Wojewoda przypomniał również, że samorząd województwa planuje do 2020 r. wydać na budowę dróg 2,5 mld zł.
Porozumienia w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Olkuszu marszałek Małopolski Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak oraz przedstawiciele powiatów: chrzanowskiego, krakowskiego i olkuskiego oraz gmin: Bolesław, Bukowno, Krzeszowice, Olkusz i Trzebinia.

"Te porozumienia powinny zadecydować o tym, czy zachodnia Małopolska otrzyma dobry dostęp do autostrady A4, co warunkuje rozwój społeczno-gospodarczy tego terenu, jest to ważne nie tylko z punktu widzenia biznesu, ale dostępu do autostrady zwykłych mieszkańców" - mówił marszałek Krupa.

Dodał, że wybór ostatecznego wariantu przebiegu drogi nie będzie łatwy i zapewne wywoła dyskusje, ale ma nadzieję, że samorządom uda się porozumieć w tej kwestii i wybrać najlepsze rozwiązanie. Krupa przypomniał, że samorząd województwa planuje do 2020 r. wydać na budowę dróg 2,5 mld zł.

Czytaj też: 41 mln na drogi w świętokrzyskim

Samorządy zobowiązały się do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla połączenia autostrady A4 z DK94. W dokumencie zostaną określone warianty przebiegu nowej drogi wraz ze wstępnymi kosztami, a to ma ułatwić decyzję o wyborze najlepszego rozwiązania. Wcześniej rozważano połączenie z A4 przez węzły Jeleń lub Byczyna lub Balin - ale żaden nie został ostatecznie wybrany.

Przygotowanie dokumentacji do tego zadania ma kosztować 350 tys. zł. Połowa zostanie sfinansowana z budżetu województwa, a pozostałą kwotą podzielą się po równo samorządy (po 25 tys. zł każdy), z wyjątkiem pow. olkuskiego.

"Marzenia zaczynają się materializować. Wszyscy mamy determinację, aby ta droga powstała, bowiem rzeczywiście (jako) powiat olkuski i część powiatu chrzanowskiego czujemy się wyalienowani z rozwiązań infrastrukturalnych łączących nas ze stolicą regionu. Tymczasem migracja i przepływ mieszkańców i pracowników jest ogromna, co pokazały ostatnie badania, na poziomie 25 tys. samochodów na drodze nr 94" - mówił starosta olkuski Paweł Piasny. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że chodzi o wieloletnią inwestycję.

Czytaj też: Wielkopolskie: Powstanie 29 kilometrów drogi ekspresowej

Starosta chrzanowski Janusz Szczęśniak dodał, że po zrealizowaniu inwestycji ulegnie poprawie nie tylko sytuacja przedsiębiorców, ale też jakość życia mieszkańców, a podpisanie porozumienia dowodzi, że małopolscy samorządowcy potrafią mówić jednym głosem.

W Olkuszu podpisano w poniedziałek także drugą umowę - między władzami województwa, powiatami: chrzanowskim i krakowskim oraz gminą Krzeszowice, dotyczącą aktualizacji koncepcji budowy połączenia autostrady A4 (przy węźle Rudno) z drogą krajową 79 w Krzeszowicach oraz uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Aktualizacja koncepcji ma uwzględniać planowane w tej części Małopolski inwestycje drogowe i kolejowe, np. modernizację linii E30, budowę obwodnicy Trzebini czy oczekiwane przez samorządy przedłużenie drogi do DK94 w rejonie Olkusza. Umowa dotyczącą dokumentacji opiewa na 200 tys. zł, połowę tej kwoty zapewni województwo, a resztę sfinansują wspólnie powiaty i gm. Krzeszowice.

Jak mówił dziennikarzom marszałek Krupa, jest szansa na sfinansowanie połączenia drogi krajowej nr 79 z autostradą A4 przy węźle w Rudnie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego do roku 2020. "Dużo większą inwestycją jest połączenie drogi krajowej nr 94 z autostradą. Wymaga to wielokrotnie większych środków. Będziemy czynić starania, ażeby wpisać tę inwestycję w kontrakt terytorialny zawierany między Małopolską a rządem na lata 2020-27, nie wykluczając, że w regionalnym programie operacyjnym na następną siedmiolatkę 2020-27 ta droga może się znaleźć" - powiedział Krupa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.