PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem Mazury w Szymanach

  • PAP    27 marca 2015 - 16:45
Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem Mazury w Szymanach

Od przyszłego roku pasażerowie będą mogli podróżować koleją z Olsztyna do portu lotniczego Mazury w Szymanach/fot. flickr.com/ eisenbahner

Obecnie za 61 mln zł budowany jest ostatni odcinek tego szlaku i peron przy terminalu - poinformowała w piątek (27 marca) spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Według Ewy Symonowicz-Ginter z zespołu prasowego tej spółki, dzięki inwestycji podróż koleją ze stolicy województwa na lotnisko w Szymanach będzie trwała 45 min. Pierwsze pociągi na nowym szlaku mają jeździć na początku 2016 roku.

Obecnie trwa budowa ostatniego odcinka tej trasy - 1,6 km torowiska w Szymanach. W kwietniu zacznie się układanie podkładów na nasypach kolejowych. Powstaje też peron przy terminalu, który będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Ma być wyposażony w wiatę, oświetlenie i system informacji wizualnej. Prace mają zakończyć się latem.

Zaplanowano również budowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji w Szczytnie, co ma usprawnić zarządzanie ruchem kolejowym na tej trasie. Na odcinku Olsztyn-Szczytno pociągi będą jeździć do 100 km/h, a na odcinku Szczytno-Szymany z prędkością 110 km/h.

To drugi etap modernizacji tej linii kolejowej. Wcześniej położono 44 km nowych torów na odcinku Olsztyn-Szczytno (linia nr 219) oraz na stacji w Szczytnie (linia nr 35). Wyremontowano 10-km odcinek torów ze Szczytna do Szyman (linia nr 35). Przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo-drogowych.

Projekt Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowych Olsztyn-Szczytno-Szymany jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Regionalny port Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Obecnie trwa jeszcze budowa terminalu i infrastruktury lotniskowej. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 roku, aby nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Lotnisko w Szymanach od 1996 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.