PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie renowacja Cmentarza Powstańców na Woli

  • PAP    26 października 2011 - 14:50
Będzie renowacja Cmentarza Powstańców na Woli

Odnowienie Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli w Warszawie ma być najważniejszą renowacją przeprowadzoną w najbliższych latach na cmentarzach wojennych na Mazowszu - zapowiada Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
Na Cmentarzu Wojennym na warszawskiej Woli spoczywa ponad 100 tys. poległych w Powstaniu Warszawskim, przede wszystkim cywilów. Jak zapowiedziała na środowej konferencji prasowej w Warszawie (zabierz głos/ocen prezydenta) Halina Lipke, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzki (zabierz głos/oceń marszałka), renowacja cmentarza powinna zostać zakończona do 2014 roku, w którym przypada 70. rocznica Powstania Warszawskiego.

Według Lipke, na odnowienie nagrobków i bramy głównej na cmentarzu na Woli oraz wykonanie tablicy upamiętniającej nieuwzględnione wcześniej osoby poległe potrzeba prawie 5 mln zł.

Przy odnowie cmentarzy Mazowiecki Urząd Wojewódzki współpracuje z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która w tym roku rozpoczęła rewitalizację cmentarza na Woli, odnowiając część nagrobków.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek oszacował, że w województwie mazowieckim znajduje się najwięcej cmentarzy i mogił wojennych - łącznie ponad 1,2 tys. obiektów. Drugie pod względem ich liczby jest województwo śląskie, na terenie którego znajduje się ponad 700 obiektów.

Na odnowę i utrzymanie mogił w 2011 roku wojewoda mazowiecki przekazał 1,7 mln zł, w tym Warszawie - ponad 1 mln.

Dzięki tym środkom na Mazowszu udało się odnowić cmentarze żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku w bitwie nad Bzurą w Sochaczewie i Ożarowie Mazowieckim. Przeprowadzono również renowację cmentarza ofiar terroru hitlerowskiego w Palmirach.

Najwięcej mogił wojennych na Mazowszu pochodzi z czasu I i II wojny światowej. Na terenie województwa znajduje się 140 cmentarzy wojennych z tych dwóch okresów. Wicewojewoda Piątek zauważył, że uwagi wymagają również mogiły rozproszone np. w lasach. Urząd wojewódzki stara się także odnawiać groby poległych w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym, wojnie polsko-bolszewickiej oraz żołnierzy Armii Czerwonej, których na Mazowszu spoczywa ponad 170 tys.

Według Lipke, w ostatnich latach ambasada Rosji w Polsce wkłada wiele wysiłków w utrzymanie i renowację mogił żołnierzy sowieckich. Dzięki wsparciu placówki podjęto rewitalizację cmentarzy z okresu II wojny światowej znajdujących się w Makowie Mazowieckim, Pułtusku i Mińsku Mazowieckim oraz przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. W 2010 roku rosyjska ambasada pomogła w częściowym odnowieniu cmentarza jeńców radzieckich w Białobrzegach w gminie Nieporęt, gdzie spoczywa ok. 10 tys. jeńców narodowości polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej i mongolskiej zamordowanych przez hitlerowców w latach 1941-44.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.