PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie skansen morski w Kołobrzegu

  • PAP    18 października 2011 - 18:25
Będzie skansen morski w Kołobrzegu

W ciągu 10 najbliższych miesięcy w Kołobrzegu na terenie zabytkowej Reduty Solnej powinien powstać skansen morski, w którym będę eksponowane okręty wojenne ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego.
We wtorek władze powiatu podpisały umowę w tej sprawie z przedsiębiorstwem budowlanym Fest-Bud, które wygrało przetarg na utworzenie skansenu - poinformowała rzeczniczka starosty kołobrzeskiego Marlena Wasilewska - Wachowicz.

Skansen ma zająć teren o powierzchni 3 058 m. kw. Jego utworzenie będzie kosztowało 752 tys. zł. Na wykonanie prac projektowych i budowlanych firma Fest-Bud ma 10 miesięcy od momentu podpisania umowy.

W skansenie eksponowane będą dwa znajdujące się w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego okręty wojenne: ścigacz okrętów podwodnych ORP "Fala" i kuter rakietowy OPR "Władysławowo" oraz 11 elementów wyposażenia zezłomowanego pod koniec lat 70. niszczyciela ORP "Burza", w tym maszt główny jednostki, działo okrętowe kaliber 100 mm i miotacz bomb głębinowych.

Okręty będą ustawione na lądzie, na specjalnych konstrukcjach. Jednym z określonych w przetargu zadań wykonawcy skansenu jest podniesienie jednostek z wody i przetransportowanie ich na ląd.

Obecnie OPR "Fala" i ORP "Władysławowo" zacumowane są przy nabrzeżu Punktu Bazowania Marynarki Wojennej w Kołobrzegu. Jednostki mogą w związku z tym zwiedzać jedynie grupy zorganizowane, po uprzednim uzgodnieniu tego z działem edukacji Muzeum Oręża Polskiego.

Skansen Morski będzie budowany w oparciu o opracowaną w ub.r. na zlecenie Muzeum Oręża Polskiego koncepcję architektoniczną autorstwa szczecińskiego architekta dr Macieja Płotkowiaka.

Skansen w Kołobrzegu będzie pierwszym tego typu obiektem muzealnym na Pomorzu Zachodnim. Muzeum Oręża Polskiego chciałoby w przyszłości pozyskać do skansenu również okręt podwodny.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.