PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie szybka kolej z Warszawy do Wrocławia?

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna/wnp.pl    23 listopada 2009 - 07:00

Nowa 540-km linia łącząca Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem wraz z zakupem 35 pociągów rozwijających prędkość 360 km/h ma szacunkowo kosztować 26 mld zł.
Kolejarze złożyli już w Unii Europejskiej wniosek o dofinansowanie prac przygotowawczych związanych z projektem budowy kolei dużych prędkości.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", oznacza to, że już w styczniu ruszy program budowy superszybkiej kolei w Polsce.
Dziennik zapowiada przyspieszenie prac nad programem, który ma być ukończony do 2020 r. W przyszłym roku ma zostać wybrany autor studium wykonalności, a w 2011 r. zaprezentowane mają zostać prezentacje wyników. Następnie przyjdzie czas na wybór projektanta, co może zabrać kolejne dwa lata. W dalszej kolejności w latach 2013-2014 wydane będą decyzje lokalizacyjne i środowiskowe oraz wykupy gruntów. Prace budowlane mają ruszyć w roku 2014 i potrwają do 2019 r. Równolegle odbywać się będą zakupy taboru.

Nowa 540-km linia łącząca Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem wraz z zakupem 35 pociągów rozwijających prędkość 360 km/h ma szacunkowo kosztować 26 mld zł. Projekt ma być finansowany z budżetu wspieranego unijnymi środkami albo w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.