PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie teatr miejski w Kłodzku

  • PAP    17 maja 2013 - 18:45
Będzie teatr miejski w Kłodzku

- Spektakl dla dzieci "Daszeńka, czyli żywot szczeniaka" na podstawie prozy Karela Capka to pierwsza premiera realizowana w ramach programu "Teatr w Kłodzku". Ideą programu jest stworzenie w Kłodzku miejskiego teatru.
W niemal 30-tysięcznym, malowniczo położonym mieście u podnóża Sudetów do tej pory nie było sceny teatralnej. Od wielu lat odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Teatralny Zderzenie, który gromadzi liczną publiczność. Do niedawna w kłodzkim liceum funkcjonowała również klasa o profilu teatralnym.

Teraz w mieście podejmowane są działania, których celem jest utworzenie własnej sceny teatralnej. Ma temu służyć program "Teatr w Kłodzku", który jest realizowany przez Instytucję Kultury Kłodzko 2016.

"Zarówno popularność, jaką cieszy się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Zderzenia, jak i liczna publiczność, która ogląda spektakle goszczące w Kłodzku, świadczą o tym, że jest zapotrzebowanie na sztukę teatralną w mieście" - powiedział w rozmowie z PAP Michał Tramer, reżyser spektaklu "Daszeńka, czyli żywot szczeniaka".

To właśnie spektakl dla dzieci oparty na kanwie prozy czeskiego pisarza Karela Capka będzie pierwszą premierą zrealizowaną w ramach programu "Teatr w Kłodzku". "Chcemy w przyszłości przygotowywać trzy premiery w sezonie, a repertuar kierować do rożnych odbiorców. Rozpoczęliśmy od spektaklu dla dzieci, ponieważ dla mnie osobiście to bardzo ważni widzowie" - powiedział Tramer.

Oprócz własnych spektakli, inicjatorzy przedsięwzięcia chcą zapraszać do Kłodzka również teatry z innych miast Polskie. "Zapraszane spektakle będą dokładnie dobierane pod względem poziomu artystycznego" - dodał Tramer.

Premiera spektaklu "Daszeńka, czyli żywot szczeniaka" odbędzie się 1 czerwca na na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.