PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie trzeci przetarg na bezzałogowy samolot dla strażaków

  • pap/wnp.pl    17 listopada 2009 - 07:54

Będzie trzeci przetarg na zakup bezzałogowego samolotu patrolowego dla Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Strażacy unieważnili drugi przetarg, bo jedyna firma, która się do niego zgłosiła, nie spełniła wszystkich wymogów przetargowej specyfikacji.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy podlaskich strażaków Marcin Janowski, trzeci przetarg powinien być ogłoszony w grudniu, a rozstrzygnięty najwcześniej w styczniu 2010 roku. Chodzi o to, by oferentom dać więcej czasu na przygotowanie. Jednym z wymogów konkursu jest bowiem pokaz oferowanego sprzętu.

W pierwszym przetargu problemem była cena, bo wartość trzech ofert przekraczała kwotę zaplanowaną na ten cel. Wartość ofert dwóch firm polskich i polsko-izraelskiego konsorcjum wahała się między 380 tys. zł, a 1,6 mln zł., a straż przeznaczyła wówczas na ten cel 300 tys. zł. Jak zapewnił Janowski teraz kwota na kupno samolotu jest wyższa.

Bezzałogowy samolot, to pierwszy taki zakup dla polskiej straży pożarnej. Podlascy strażacy chcą go wykorzystywać przede wszystkim do zadań patrolowych w tzw. strefach zagrożeń, gdy możliwa jest tylko obserwacja z powietrza. Przykładem są pożary na terenach bagiennych Biebrzańskiego Parku Narodowego, które nieraz obejmują do stu hektarów.

Wyposażenie takiego bezzałogowego samolotu ma obejmować m.in. kamerę termowizyjną, czujniki do pomiaru stężenia tlenu i amoniaku w powietrzu, a także gazów wybuchowych, urządzenia do transmisji danych w czasie rzeczywistym oraz system zdalnego sterowania.

Strażacy chcą sfinansować projekt ze środków unijnych. Chodzi o projekt pod nazwą "Budowa zintegrowanego systemu ochrony ludności i środowiska w układzie transgranicznym Polski i Litwy". Finansowane są z niego również inne zakupy na potrzeby straży pożarnej, m.in. samochodów gaśniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.