PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie zgoda na budowę zbiornika Racibórz Dolny

  • PAP    5 października 2012 - 15:18
Będzie zgoda na budowę zbiornika Racibórz Dolny

Postanowienie o uzgodnieniu warunków realizacji budowy zbiornika Racibórz Dolny wydał regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.
Teraz sprawa trafi do wojewody, który najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie wyda zgodę na budowę zbiornika. O wydaniu postanowienia poinformowała w piątek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ) Małgorzata Zielonka.

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego „Programu dla Odry 2006”. Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Inwestycję trapią liczne opóźnienia.

Czytaj też: Gdzie jest zbiornik Racibórz Dolny?

W ostatnim czasie trwała ponowna ocena oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Od czasu dokonania pierwotnej oceny wprowadzono bowiem wiele zmian w planach inwestycji, odpowiadających wymogom nałożonym na inwestora m.in. przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Chodziło np. o odpowiedni kształt obwałowań i zapór z a zwłaszcza o zminimalizowanie wpływu zbiornika na środowisko.

W połowie września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przeprowadzono rozprawę administracyjną. Inwestor i specjaliści z zakresu ochrony środowiska wykazali w jej trakcie, że wszystkie sformułowane zalecenia środowiskowe uwzględnili w konkretnych rozwiązaniach projektowych i budowlanych. Do 19 września swoje wnioski w tej sprawie mogli jeszcze składać mieszkańcy i ekolodzy.

W czwartek regionalny dyrektor ochrony środowiska wydał postanowienie o uzgodnieniu warunków realizacji przedsięwzięcia. Teraz materiały trafią do wojewody, który w oparciu o całą zgromadzoną dokumentację podejmie decyzję o zgodzie na budowę. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli urzędu wojewódzkiego zgoda powinna zostać wydana nie później niż w połowie listopada.

Później inwestor ogłosi procedurę przetargową. Proces przygotowawczy do inwestycji, obejmujący m.in. wycinkę drzew, miałby zakończyć się do marca przyszłego roku. Na wiosnę mogłyby ruszyć prace ziemne. Wówczas zakończenie inwestycji byłoby możliwe do końca 2015 r. Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań, obejmujący powierzchnię 26 km kw. gotowych na przyjęcie fali powodziowej. Jego pojemność wyniesie 185 mln metrów sześciennych wody.

Koszt inwestycji to 1,7 mld zł. Według założeń, około 300 mln zł miało pochodzić z Unii Europejskiej, a reszta z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz z budżetu państwa – rząd zagwarantował równowartość 250 mln euro. Według wcześniejszych informacji, jeżeli zbiornik nie powstanie do 2015 r., inwestycji może grozi utrata środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.