PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzińskie parki zmienią oblicze

  • esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    4 października 2011 - 08:14
Będzińskie parki zmienią oblicze

To na razie wstępne plany, ale istnieje duża szansa, że dwa spośród największych będzińskich parków już niedługo zmienią swoje oblicze.
W będzińskim magistracie sporządzono projekt rewitalizacji parku na Dolnej Syberce, a już wkrótce podobne prace ruszą w parku na osiedlu Warpie. W zależności od możliwości finansowych miasta oba miejsca mają zmienić swoje oblicze na atrakcyjniejsze.

Park na Dolnej Syberce w Będzinie decyzją nowych władz miasta stał się ostatnio scenerią dla wszystkich ważniejszych miejskich imprez. Odbywały się tutaj tegoroczne Dni Będzina oraz inne duże koncerty plenerowe. Przez wiele lat istniało tutaj także mini miasteczko rowerowe, w którym najmłodsi, jeżdżąc po specjalnie oznakowanych alejkach, mogli uczyć się pierwszych zasad ruchu.

Dzisiaj po latach świetności pozostały pojedyncze ławki, resztki piaskownicy, a po znakach drogowych przy alejkach nie ma śladu.

W podobnym stanie znajduje się park w Będzinie – Warpiu. Spory teren, mimo bardzo bujnego, zielonego otoczenia, nie przyciąga ponadto niczym atrakcyjnym. Betonowy plac na środku parku ożywia się od czasu do czasu podczas letnich festynów organizowanych tutaj corocznie przez Ośrodek Kultury w Będzinie.

– Na co dzień można tutaj wyjść z psem na spacer, zrobić kółko dookoła parku i... w zasadzie tyle. Poza tym jest tutaj dość ciemno z powodu wysokich i rozłożystych drzew. Szkoda, bo to miejsce ma ogromny potencjał – uważa 24-letnia Ola, mieszkanka osiedla Warpie.

Jednakże, jak zapewniają przedstawiciele będzińskiego magistratu, sytuacja w obu wspomnianych parkach już wkrótce ulegnie znacznej poprawie. Agnieszka Siemińska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie, nie ukrywa, że priorytetem będzie na razie park na osiedlu Syberka.

– To właśnie na Syberce odbywają się wszystkie ważniejsze imprezy plenerowe, więc rzeczywiście będzie on rewitalizowany w pierwszej kolejności. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, w czasie nadchodzącej jesieni. Jest to bowiem najlepszy okres do działań jakie zamierzamy podjąć – mówi rzeczniczka.

– Na początek zostanie wycięta część drzew i krzewów po to, aby uporządkować nieco przestrzeń. Po tych wstępnych pracach przygotowawczych, w przyszłym roku zostaną poczynione kolejne kroki – dodaje. Jakie?

– Przede wszystkim zostaną uzupełnione drzewostany i wyremontowane alejki. Chcielibyśmy także odnowić miasteczko ruchu drogowego, które funkcjonowało tutaj przed laty, tak, aby najmłodsi mieli gdzie się uczyć zasad poruszania się po ulicach, zarówno pieszo, jak i rowerem. No i oczywiście w nowym otoczeniu stanie zupełnie nowy plac zabaw, ogrodzony i monitorowany – wymienia Agnieszka Siemińska.

– Wszystkie te elementy zostaną dostosowane do restrykcji unijnych – dodaje. Jak podkreśla, wszystko po to, aby w Będzinie powstało nowe, niemalże magiczne miejsce do spędzania wolnego czasu przez mieszkańców.

Czy na podobne zmiany mogą liczyć również mieszkańcy Warpia? – Oczywiście, choć pewnie w nieco późniejszym czasie. Ale mogę zapewnić, że tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, również ich park stanie się miejscem uporządkowanym, czystym i schludnym. Takim, w którym chce się spędzać czas – przekonuje Siemińska.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.