PARTNER PORTALU
  • BGK

Beskidzka Droga Integracyjna powstanie, jeśli będą dodatkowe pieniądze

  • PAP/MN    26 października 2017 - 16:06
Beskidzka Droga Integracyjna powstanie, jeśli będą dodatkowe pieniądze

Wciąż niewiele wiadomo na temat budowy drogi ekspresowej S52. (fot. pixabay)

Budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, ujętej w zaktualizowanym rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, jest uzależniona od pozyskania dodatkowych środków finansowych - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz.
• Według szacunków GDDKiA, roboty budowlane na całym odcinku drogi mogły by się odbyć w latach 2022-2025.

• Szacowany koszt budowy całej drogi to około 4 mld zł.

• Rząd traktuje tę inwestycję jako jeden z priorytetów - zapewnił wiceminister.

"Budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, ujętej w Programie, jest uzależniona od pozyskania dodatkowych środków finansowych. (...) Nie oznacza to jednak, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie czyni prac przygotowawczych" - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister Chodkiewicz, odpowiadając na pytania posłów w sprawie perspektyw budowy drogi ekspresowej S52 tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

Wiceminister podkreślił, że Beskidzka Droga Integracyjna znalazła się w zaktualizowanym rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Droga ta - jak mówił - "dzięki staraniom rządu uzyskała wyższą klasę, do klasy drogi ekspresowej".

"Niestety, zwiększony limit wydatków do 135 mld zł jest nadal niewystarczający do sfinansowania wszystkich przedsięwzięć, które się znajdują na tej liście. Aby zrealizować te wszystkie zadania, potrzebnych jest około 200 mld zł. Tak że brakuje do tego programu 65 mld zł" - tłumaczył wiceminister.

Dodał, że koszt budowy całej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej jest obecnie szacowany przez GDDKiA na około 4 mld zł.

Czytaj też: Miasto zbudowało estakadę od nowa. Ma wytrzymać 100 lat

"Rząd traktuje tę inwestycję jako jeden z priorytetów. Podejmowane były od lat działania mocno zintensyfikowane przez obecny rząd. Nie należy się jednak spodziewać szybkiej realizacji tej inwestycji. Oczywiście przyglądamy się dalszym pracom przygotowawczym. Nie możemy jednak stwierdzić z pewnością, że uda się w ramach obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych w całości tę inwestycję zrealizować" - powiedział.

Przypomniał, że w 2016 roku została wydana decyzja środowiskowa dotycząca zaproponowanego wariantu poprowadzenia tej drogi.

"Obecnie jesteśmy na etapie odwołań od decyzji środowiskowej wydanej w 2016 r. Odwołania te trafiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która obecnie jest na etapie procedowania odwołania. W ostatnim okresie wzywała Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych do przedłożenia uzupełnień i wyjaśnień, które zostały dostarczone. Na tym etapie termin załatwienia sprawy przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska został określony na koniec października. Natomiast nie ma pewności, czy uda się załatwić tę sprawę w terminie" - mówił Chodkiewicz.

Czytaj też: Prawie 80 lat bez modernizacji. Teraz drogowcy biorą się za remont

Dodał, że według szacunków GDDKiA, roboty budowlane na całym odcinku drogi mogły by się odbyć w latach 2022-2025. "Wybór przebiegu tej drogi rekomendowanym przez burmistrza północnym wariantem trasy niewątpliwie mógłby wydłużyć proces realizacyjny o kolejne lata". Jak dodał, przy tym wariancie poprowadzenia drogi dodatkowym problemem mogła by być kwestia związana z wywłaszczeniami.

W lipcu br. rząd przyjął przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W zaktualizowanym programie zwiększono limit wydatków ze 107 mld zł do 135 mld zł. Resort zastrzega jednocześnie, że ostateczna wartość programu zostanie określona po rozliczeniu wszystkich zadań skierowanych do realizacji.

Beskidzka Droga Integracyjna docelowo ma połączyć stolice Małopolski i Podbeskidzia, czyli Kraków i Bielsko-Białą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.