PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpieczniejsze loty w regionie

  • PAP    11 lipca 2010 - 15:57
Bezpieczniejsze loty w regionie

Wojewoda warmińsko-mazurski przekazał Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej grunt pod nową wieżę radiową na lotnisku w Szymanach koło Szczytna. Poprawi ona bezpieczeństwo lotów w regionie.
Nieruchomość o pow. 1980 m. kw. na zamkniętym od 2004 r. powojskowym lotnisku została oddana w wieczyste użytkowanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Akt notarialny podpisali wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski i prezes PAŻP Krzysztof Banaszek.

- Działający obecnie na lotnisku obiekt radiokomunikacyjny pełni funkcje nadawania i odbioru. Zgodnie z naszą strategią staramy się rozdzielać te funkcje - powiedział rzecznik Agencji Grzegorz Hlebowicz. W odległości około 1,5 km od obecnego obiektu powstanie więc nowa wieża radiowa.

- Inwestycja przyniesie korzyści i dla lotnictwa komunikacyjnego, i bezpieczeństwa małych samolotów. Poprawią się techniczne warunki pracy portu lotniczego w Szymanach, łączność w Sektorze Olsztyn przestrzeni powietrznej i niezawodność całego polskiego systemu radiokomunikacyjnego - poinformował rzecznik.

Ośrodek będzie wykorzystany dla potrzeb Służby Informacji Powietrznej, kontrolującej ruch i udzielającej informacji pilotom także mniejszych samolotów. W przyszłości zaś zostanie elementem tzw. Baltic FAB, czyli bałtyckiej części "Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej", który wspólnie tworzą Polska i Litwa. - FAB jest projektem ogólnoeuropejskim, który zintegruje systemy państw członkowskich Unii - powiedział rzecznik Hlebowicz.

Dodał, że Agencja jeszcze nie rozpisała przetargu na budowę ośrodka, więc trudno określić, kiedy powstanie i ile będzie kosztować. Musi być jednak gotowy przed planowanym otwarciem lotniska w 2014 r.

Lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku, brakowało jednak funduszy na jego modernizację. Od 2008 r. 60 proc. udziałów ma w nim European Buisness Partners. Pozostali udziałowcy to firmy prywatne, samorząd wojewódzki, PAŻP i miasto Szczytno. Spółka planuje - dzięki własnym środkom i 37,5 mln euro z funduszy europejskich - uruchomienie stałej komunikacji, dzięki m.in. wydłużeniu pasa startowego do 2,5 tysiąca metrów, co umożliwi startowanie i lądowanie dużych samolotów, oraz dokończeniu budowy infrastruktury i terminala.

Zdaniem warmińsko-mazurskich samorządowców niezbędne jest też zadbanie o połączenia komunikacyjne, w tym kolejowe na trasie Olsztyn-Szczytno-Szymany, i zakup szynobusów oraz o modernizację drogi krajowej nr 53 Olsztyn-Szczytno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.