Bezrobotni z pow. nyskiego rozbudują żłobek i przedszkole

72 bezrobotnych z pow. nyskiego w ramach szkoleń rozbuduje żłobek w Kępnicy (gm. Nysa) i przedszkole w Paczkowie. W ramach podobnego programu w ubiegłych latach bezrobotni z pow. nyskiego wybudowali dom socjalny w Paczkowie, a obecnie budują dom w Maciejowicach.
Bezrobotni z pow. nyskiego rozbudują żłobek i przedszkole
Program budowy domów w ramach systemu szkoleń osób bezrobotnych nyskiego urzędu pracy w 2010 r. dostał Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości. W ramach tego programu bezrobotni, szkoleni przez nyski Powiatowy Urząd Pracy, wykorzystując materiały dostarczone przez gminy, pod nadzorem instruktorów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie budują np. mieszkania socjalne.

"Korzyści jest kilka: po pierwsze - zyskuje na wartości samo szkolenie, bo prowadzone jest w warunkach regularnej budowy. Po drugie - znacznie spadają koszty inwestycji. Poza tym zazwyczaj budowany w ramach szkolenia murek jest niszczony; w naszym programie nie ma takiego marnotrawstwa pieniędzy" - wyjaśnił dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie Kordian Kolbiarz.

Wiosną 2013 r. w ramach projektu "Mały Wielki Nysanin", opartego właśnie na programie szkoleń poprzez budowę domów, rozpoczną się dwie inwestycje - przebudowa i remont przedszkola w Paczkowie oraz rozbudowa żłobka w Kępnicy.

Prace wykonywać będzie przy tych inwestycjach 72 bezrobotnych mężczyzn z powiatu nyskiego. Jednocześnie 12 bezrobotnych kobiet zostanie przeszkolonych tak, by mogło podjąć pracę w rozbudowanych placówkach. Uchwałę w sprawie realizacji projektu przyjęła na ostatniej sesji rada powiatu nyskiego.

Jak wyjaśniła rzecznik powiatu nyskiego Edyta Bednarska-Kolbiarz, inwestor, czyli gmina, poniesie w przypadku tego projektu jedynie koszty materiałów budowlanych, dokumentacji i przyłączy oraz wyposażenia. "Korzyść dla samorządów to - poza zaspokojeniem deficytu miejsc w żłobkach i przedszkolach - pozyskanie za około 30 proc. wartości tego typu inwestycji pełnowartościowego żłobka czy przedszkola" - dodała Bednarska-Kolbiarz.

Dyrektor nyskiego PUP dodał, że w szkoleniach w ramach projektu "Mały Wielki Nysanin" będą brać udział głównie młodzi bezrobotni - obecni lub przyszli ojcowie. Mają zostać przeszkoleni w takich zawodach, jak: malarz-tynkarz, monter instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, posadzkarz-kafelkarz, pracownik wykończenia wnętrz czy murarz.

W szkoleniach dla kobiet z kolei wezmą udział bezrobotne młode matki (lub przyszłe matki). "Pomysł jest taki, by w ramach projektu jednocześnie zapewnić szkolonym możliwość zdobycia pracy, a ich dzieciom - miejsca w przedszkolu czy żłobku" - wyjaśnił Kolbiarz.

Projekt "Mały Wielki Nysanin" w 85 proc. współfinansowany jest z funduszy europejskich, a w pozostałej części z budżetu państwa. Jego koszt ma wynieść ok. 680 tys. zł. Potrwa do 2014 r.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE