PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK, budownictwo socjalne i komunalne: jest przełom w podejściu samorządów

  • bad/PAP    19 sierpnia 2015 - 20:57
BGK, budownictwo socjalne i komunalne: jest przełom w podejściu samorządów
BGK wspiera samorządy w budownictwie socjalnym i komunalnym. Fot. gdansk.pl

W latach 2007-2014, między innymi z uwagi na łatwo dostępne środki unijne, budownictwo mieszkalne było odsuwane na dalszy plan. Teraz to się zmienia.
- Jesteśmy świadkami przełomu w podejściu samorządów do problemu mieszkalnictwa. W latach 2007-2014, między innymi z uwagi na łatwo dostępne środki unijne, budownictwo mieszkalne było odsuwane na dalszy plan. Przegrywało z budową dróg, mostów, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, aquaparków itp. - mówi Bogusław Białowąs, dyrektor w BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje się do drugiego w tym roku rozdania pieniędzy z rządowego programu dopłat do budownictwa socjalnego i komunalnego. W jego jesiennej edycji do wzięcia będzie 75 mln zł.

W wiosennej do banku trafiły wnioski o łącznej wartości ponad 65 mln zł, o 2 mln zł przekraczające dostępny budżet. "Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że także we wrześniu napłyną do nas wnioski o wartości przewyższającej dostępne środki" - ocenia Bogusław Białowąs, dyrektor w BGK.

Samorządy obowiązuje specjalna procedura

Podmiot, który chce uzyskać wsparcie przy ubieganiu się musi złożyć wniosek uzupełniony o dokumenty dotyczące przedsięwzięcia, czyli m.in. projekt budowlany, kosztorys, w oparciu o który wyliczona jest wartość przedsięwzięcia oraz pozwolenie na budowę.

Do tego potrzebny jest dokument, który wskazuje na prawo do dysponowania nieruchomością, czyli odpis z księgi wieczystej, pokazujący, że właścicielem bądź użytkownikiem nieruchomości jest podmiot, który wnioskuje o dotację.

Program przewiduje możliwość złożenia wniosków dwa razy do roku, nazywamy to edycją wiosenną i jesienną. W pierwszym przypadku wnioski można składać od 1 do 31 marca każdego roku kalendarzowego, w przypadku edycji jesiennej – od 1 do 30 września.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.