PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK wyemituje obligacje drogowe warte 8 mld zł

  • PAP    5 marca 2010 - 15:20

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje wyemitować w tym roku obligacje infrastrukturalne na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego na łączną kwotę blisko 8 mld zł. Pojawią się one na rynku w miarę równych transzach w II, III i IV kwartale.
- W ubiegłym roku wyemitowaliśmy tzw. obligacje drogowe na ok. 8 mld zł, w tym roku przewidywana jest podobna kwota - powiedział dziennikarzom w piątek prezes BGK Tomasz Mironczuk.

Według niego, obligacje drogowe emitowane przez bank cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów, dlatego nie ma obaw co do popytu na nie.

- To instrument, który pozwala wzbogacić rynek obligacyjny w Polsce - ocenił. - Myślimy nadal, jak należy go ewoluować - dodał.

Lipcowa nowelizacja ustawy o autostradach płatnych, o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim umożliwiła BGK emisję obligacji podobnych do obligacji skarbowych, a bankowi centralnemu prowadzenie przetargów w formule analogicznej dla takich papierów.

Obligacje infrastrukturalne BGK są objęte pełną gwarancją Skarbu Państwa; są sprzedawane na rynku pierwotnym na przetargach organizowanych przez NBP, w których mogą brać udział dealerzy skarbowych papierów wartościowych. Ich nabywcami na rynku wtórnym mogą być wszyscy inwestorzy. Są one dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, a ich ewidencję prowadzi Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Program emisji obligacji BGK nadzorowany jest przez Ministerstwo Finansów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.