PARTNER PORTALU
  • BGK

Białostocki park technologiczny wabi inwestorów

  • PAP    31 maja 2011 - 12:25
Białostocki park technologiczny wabi inwestorów

Zajmująca się oprogramowaniem firma Transition Technologies jest pierwszą firmą, która zgłosiła chęć działania w powstającym Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
Park naukowo-technologiczny jest jedną z największych inwestycji, jakie dzięki dotacji z UE realizują władze Białegostoku. Rozpoczęła się jego budowa, obiekty parku mają być oddane do użytku jesienią 2012 r.

Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł stanowi dotacja z UE z programu rozwój Polski wschodniej, 7 mln zł to pieniądze z budżetu państwa.

Czytaj też: Białostocki park zyska nowe obiekty

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (zabierz głos/oceń prezydenta) uważa, że park naukowo-technologiczny w Białymstoku „jest miejscem, które czeka na tego typu firmy” jak Transition Technologies, „firmy z doświadczeniem i potencjałem”. Mówi, że właśnie taka działalność ma szanse powodzenia w Białymstoku i w regionie, gdzie jest sporo obszarów chronionych, a tego typu branże są w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Transition Technologies to polska firma z polskim kapitałem, istniejąca od 20 lat, która wytwarza oprogramowanie i sprzedaje je w Polsce, a głównie w USA i na zachodzie Europy. Współpracuje naukowo z wieloma polskimi uczelniami. Zatrudnia programistów. Od 2008 r., czyli od początku działania w mieście, współpracuje z wydziałem informatyki Politechniki Białostockiej. W Białymstoku zatrudnia ponad 50 programistów, analityków i testerów.

Firma produkuje m.in. oprogramowanie, począwszy od prostych gier po zaawansowane aplikacje. Do współpracy chce zaprosić studentów i absolwentów informatyki. Ma być powołane specjalne centrum, które da im zaplecze techniczne do działania oraz wiedzę.

Firma oczekuje, że najzdolniejsi będą np. zakładać w parku naukowym swoje firmy. Ma też oferować praktyki i miejsca pracy. Studenci będą też mogli wziąć udział w warsztatach z technologii mobilnych.

Miasto Białystok ma już podpisane listy intencyjne z kilkoma firmami, które chcą ulokować swoją działalność w parku naukowo-technologicznym. Prezydent Tadeusz Truskolaski na razie nie wie, ile z tych deklaracji zostanie potwierdzonych.

Promocja parku i szukanie firm, które będą w nim działać będzie głównym zadaniem zarządu parku. W najbliższych dniach miasto ogłosi konkurs na te stanowiska. Zostanie rozstrzygnięty pod koniec czerwca.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jako jednostka miejska ma zacząć formalnie działać od 1 lipca 2011. Zarząd parku ma wspomagać rada programowa, która – jak mówi prezydent – jeszcze formalnie się nie ukształtowała, a jedynie działa nieformalnie.

Park naukowo-technologiczny w Białymstoku powstaje w sąsiedztwie podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstają dwa budynki: centrum technologiczne i inkubator technologiczny. Przygotowywane są też 23 hektary terenów dla inwestorów.

Firmy będą tam mogły kupić pod inwestycje przygotowany teren lub wydzierżawić go. W ramach projektu przebudowywanych jest też około 7,5 km dróg dojazdowych do parku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.